دین یعنی چه؟ آیا نمیشه بی دین زندگی کرد؟

26 دى 1396

قرآن می‌فرماید پس از مرگ روح به طور کامل دریافت می‌شود و به برزخ برای کسب بخشی از پاداش و جزا فرستاده می‌شود، پس در این صورت عذاب قبر یعنی چه؟ آیا جسم بی روح جوابگوی نکیر و منکر است و این جسم بی روح عذاب قبر را می‌چشد؟

20 دى 1396

میشه خدا رو به صورت شفاف و ساده برام معرفی کنید .چون وجودش رو حس نمی‌کنم. همش می‌گم خدایی نیست. دلیلی بر نبودنش نیز ندارم. می‌دونم کار ذهن و گمان هست. اما می‌خوام به یقین کامل بزسم. خوب میخوام درکش کنم. چون میگن نماز بخون، اما نمی‌خونم، چون نمی‌دونم با کی می‌خوام حرف بزنم. (دیپلم ریاضی)

13 دى 1396

یکی گفت قبول دارید هیچ کار خدا بی حکمت نیست؟ گفتم از کجا بدونیم کار خدا هست که با خودمون بگیم حکمتی بوده‌؟! من اعتقاد دارم هیچ اتفاق و مصیبت و رنجی در کار خدا نیست؟ شادی‌های پاک ما حکمت خدا هست، ولی تمام رنج‌ها منشا بشری دارد . پس نمی‌پذیرم حکمت خدابوده. نظرشما چیه...و یک مثال نقص بیارین؟!

4 دى 1396

آیا مغفرت و رحمت خداوند با عدل الهی سازگاری دارد؟

27 آذر 1396

چطوری بفهمیم که دین فطری هست؟ از کجا بدونیم خداگرایی فطری هست؟ و از کجا بدونیم بندگی و عبادت فطری هست؟ از کجا بدونیم عاشق خدا هستیم؟ (دیپلم ریاضی / اراک)

25 آذر 1396

آیا جراحی‌های زیبایی که روی صورت انجام می‌گیرند را می‌توان جزئی از برگرداندن آفرینش خداوند قلمداد نمود؟

24 آذر 1396

چطور میشه به خدا یقین پیدا کرد، طوری که انگار با چشم سر دیده بشه؟ چه شناختی وجود داره که خدارو بشه بهتر درک کرد‌. میخوام وجودش رو کامل حس کنم. (دیپلم ریاضی)

11 آذر 1396

آیا با توجه به دسته بندی‌هایی که از عشق گفته شده است [عشق حقیقی و عشق مجازی]، و این که عشق حقیقی فقط خداست و هر عشق دیگری مجازی می‌باشد؛ آیا عشق به اهل بیت (ع) نیز شامل همین تعریف شده و مجازی می‌باشد؟!

5 آذر 1396

آیا احساس نمی‌کنید که توجه بیش از حد شیعیان به اهل بیت (ع)، سبب مغفول ماندن توحید و کم‌رنگ شدن یاد خدا در میان آنان گردیده است؟ پاسخ مستدل به این جوّ که به حسب ظاهر درست نیز می‌نماید چیست؟!

3 آذر 1396

دلیلش چیه که اگر کسی خدا رو قبول و باور نداشته باشه بقیه چیزها مثل نبوت و... نتیجه و فایده‌ای نداره. چون یه دوستی دارم که میگه این‌ها همش کار شخص هست؛ کلا همش فکر شخص هست تا خدا. (دیپلم ریاضی)

30 آبان 1396

یک معلم مهربان، به شاگرد خود اجازه می‌دهد که در صورت مردود شدن دوباره تلاش کرده و امتحان مجددی بدهد، نه اینکه راه پیشرفت را برای ابدیت به روی او ببندد. آیا خدا به مردودی‌ها اجازه‌ی تلاش مجدد می‌دهد؟

25 آبان 1396

با این که در قرآن کریم بر «لا اکراه فی الدین» تصریح شده، چرا من نمی‌توانم دین خود را انتخاب کنم، بدحجابی بدتر است یا رشوه؟ آیا مشکلات به خاطر انتخاب کورکورانه نیست؟ (ارشد mba / مشهد)

12 آبان 1396

شبهه‌ای را مطرح می‌کنند که اصلا چرا باید به اهل بیت (ع) متوسل شد؟ خدای ائمه، خدای ما هم هست و اگر خدا هم اهل پارتی بازی باشد که به عدلش ایراد وارد می‌شود؟

4 آبان 1396

آیا جمله‌ی "اگر موجودی یک صفتی را به موجودی دیگر انتقال دهد پس موجود اول حتما آن صفت را داشته که توانسته به دیگری انتقال دهد" درست است؟ اگر بله، پس چگونه خداوند (که خیر محض است) صفات شر را خلق کرده و در وجود ما قرار داده است مانند نفس اماره؟ با توجه به اینکه در "حدیث جنود عقل و جهل" جهل به عنوان یک موجود با خداوند صحبت می‌کند پس جهل را می‌توان موجودی با صفات شر فرض کرد!

28 مهر 1396

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.