دلیلش چیه که اگر کسی خدا رو قبول و باور نداشته باشه بقیه چیزها مثل نبوت و... نتیجه و فایده‌ای نداره. چون یه دوستی دارم که میگه این‌ها همش کار شخص هست؛ کلا همش فکر شخص هست تا خدا. (دیپلم ریاضی)

30 آبان 1396

یک معلم مهربان، به شاگرد خود اجازه می‌دهد که در صورت مردود شدن دوباره تلاش کرده و امتحان مجددی بدهد، نه اینکه راه پیشرفت را برای ابدیت به روی او ببندد. آیا خدا به مردودی‌ها اجازه‌ی تلاش مجدد می‌دهد؟

25 آبان 1396

با این که در قرآن کریم بر «لا اکراه فی الدین» تصریح شده، چرا من نمی‌توانم دین خود را انتخاب کنم، بدحجابی بدتر است یا رشوه؟ آیا مشکلات به خاطر انتخاب کورکورانه نیست؟ (ارشد mba / مشهد)

12 آبان 1396

شبهه‌ای را مطرح می‌کنند که اصلا چرا باید به اهل بیت (ع) متوسل شد؟ خدای ائمه، خدای ما هم هست و اگر خدا هم اهل پارتی بازی باشد که به عدلش ایراد وارد می‌شود؟

4 آبان 1396

آیا جمله‌ی "اگر موجودی یک صفتی را به موجودی دیگر انتقال دهد پس موجود اول حتما آن صفت را داشته که توانسته به دیگری انتقال دهد" درست است؟ اگر بله، پس چگونه خداوند (که خیر محض است) صفات شر را خلق کرده و در وجود ما قرار داده است مانند نفس اماره؟ با توجه به اینکه در "حدیث جنود عقل و جهل" جهل به عنوان یک موجود با خداوند صحبت می‌کند پس جهل را می‌توان موجودی با صفات شر فرض کرد!

28 مهر 1396

در دنیا برای حل هر مشکلی و رسیدن به هر هدف و آرزویی، یک یا چند راه حل و ساز و کار وجود دارد. آیا در عوالم پس از مرگ نیز این گونه است؟ یا با بسته شدن پرونده‌ی اعمال، دیگر هیچ کاری را که سودی برایمان داشته باشد نمی‌توانیم انجام دهیم؛ به جز امید؟

24 مهر 1396

دانش‌آموزان پایه 7 که درس معاد و جهنم و بهشت یاد میگیرن، می‌پرسند: چرا خدا همش به ما میگه نماز بخون، حجاب را رعایت کن و...؛ خارجی‌ها چی اونها راحت دارن لذت میبرن چی‌؟ یعنی اونها همه جهنمی میشن‌؟

19 مهر 1396

در پاسخ به افرادی که مجازات تا ابد سوزاندن جنایتکاران را عادلانه نمی‌دانند و می‌گویند هر مجازاتی باید زمانی به اتمام برسد چه استدلالی بیاوریم؟ در آخر سوره انعام آمده که جزای عمل را به همان مقدار می‌دهند؟

17 مهر 1396

براساس علم منطق، وقتی شما یک اعتقادتان در مجموعه اعتقادات اسلامی نادرست باشد، براساس این اصل منطق که «اگر صحت اعتقادات خود را حکم فرض کنید در صورت وجود مثال نقض - وجود اعتقاد غلط - حکم هیچگاه ثابت نمی‌شود» کل اعتقادات‌تان غلط می‌شود و قابل پیروی نیست»؟

15 مهر 1396

نعمت‌ها و لذت‌های بهشتی چه برتری‌هایی نسبت به نعمت‌ها و لذت‌های دنیوی دارن؟ در بعضی از مکان‌های جهان مثل سوئد، رفاه و لذت‌ها و زیبایی فراوانی‌ست که ادعا می‌کنند بهشت رو می‌توان به دنیا وارد کرد. سوال اینه: نعمت‌های بهشتی چه وسعت و دامنه‌ایی دارن که نعمت‌های دنیوی ندارن؟ (لیسانس کامپیوتر)

12 مهر 1396

یک نفر مسلمان و دیگری مسیحی و دیگری یهودی و دیگری بودایی است و هر کدام از اینها پس از سال‌ها تحقیق به این نتیجه رسیدند که دین‌شان و مذهب‌شان بر حق است، آیا این دلیل بر ادعای‌شان ذرست و مقبول است؟ (لسانس / گلستان)

9 مهر 1396

اینکه ما می‌گوییم خدا منزه از آن است که زمان و مکان داشته باشد چگونه با برخی از مطالب دیگر قابل جمع است؟ مثلا دیروز خدا من رو خلق می‌کند فردا شما رو خلق می‌کند؟ یا امروز خداوند امری رو صادر می‌کند اما فردا اون فرمان رو نسخ می‌کند؟ (دیپلم ریاضی / کرج)

4 مهر 1396

برهان و فلسفه مرگ و حیات انسان چیست؟ چرا انسان به دنیا بیاید و زجر بکشد وعبادت کند وآخر هم بمیرد و بپوسد و اگر عبادت واطاعت خدا نکند جهنم می‎رود؟ (دیپلم/اصفهان)

2 مهر 1396

در کلام شیعه آمده که انسان در قیامت با بدن مثالی محشور می‌‍شود. ولی در روایات ذکر شده است ک با نفخه‌ی صور انسان‌ها از قبر خارج شده و به سوی محشر می‌روند. این دو امر چگونه قابل جمع است؟

32 شهريور 1396

کافر به بهشت نمی‌رود. فردی رو فرض كنید كه به پروردگار و دین و غیره اعتقادی نداره اما در طول عمر خودش كار‌های نیكوی بسیار زیادی انجام داده و بیشتر از برخی مومنان نیز كار صالح انجام داده باشه. حكم این فرد چیه؟ خدای متعال معنای كامل عدالت و حقه.

25 شهريور 1396

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.