یک معلم مهربان، به شاگرد خود اجازه می‌دهد که در صورت مردود شدن دوباره تلاش کرده و امتحان مجددی بدهد، نه اینکه راه پیشرفت را برای ابدیت به روی او ببندد. آیا خدا به مردودی‌ها اجازه‌ی تلاش مجدد می‌دهد؟

25 آبان 1396

در سرتاسر قرآن دعوت به توحید و یکتاپرستی و توجه به خدا شده، درحالی با خواندن مفاتیح الجنان احساس بت پرستی به من دست می‌دهد، زیرا در برخی دعاهای این کتاب، امام همچون خدا مخاطب قرار گرفته! مگر می‌شود امام را همچون خدا مخاطب قرار داد و به درگاه امام دعا کرد؟ (دکتری / گیلان)

23 آبان 1396

آیا جمله‌ی "اگر موجودی یک صفتی را به موجودی دیگر انتقال دهد پس موجود اول حتما آن صفت را داشته که توانسته به دیگری انتقال دهد" درست است؟ اگر بله، پس چگونه خداوند (که خیر محض است) صفات شر را خلق کرده و در وجود ما قرار داده است مانند نفس اماره؟ با توجه به اینکه در "حدیث جنود عقل و جهل" جهل به عنوان یک موجود با خداوند صحبت می‌کند پس جهل را می‌توان موجودی با صفات شر فرض کرد!

28 مهر 1396

یک نفر مسلمان و دیگری مسیحی و دیگری یهودی و دیگری بودایی است و هر کدام از اینها پس از سال‌ها تحقیق به این نتیجه رسیدند که دین‌شان و مذهب‌شان بر حق است، آیا این دلیل بر ادعای‌شان ذرست و مقبول است؟ (لسانس / گلستان)

9 مهر 1396

با توجه به حدیث کسا که خداوند می‌فرماید: «من زمین، آسمان ... رو نیافریدم مگر به خاطر محبت شما (پنج تن آل عبا)»، پس آیا سایر انسان‌ها برای خدا ارزشی ندارند؟!

9 مهر 1396

اینکه ما می‌گوییم خدا منزه از آن است که زمان و مکان داشته باشد چگونه با برخی از مطالب دیگر قابل جمع است؟ مثلا دیروز خدا من رو خلق می‌کند فردا شما رو خلق می‌کند؟ یا امروز خداوند امری رو صادر می‌کند اما فردا اون فرمان رو نسخ می‌کند؟ (دیپلم ریاضی / کرج)

4 مهر 1396

آیا عشق به اهل بیت رو می‌توان با مفهوم عرفانی عشق مجازی برای رسیدن به عشق حقیقی مقایسه نمود؟ (وقتی خداوند هست چرا به جای عشق‌بازی با او، باید به واسطه‌ی او محبت نمود تا به او رسید؟ (کارشناسی ادبیات فارسی)

27 ارديبهشت 1396

چرا برخی از دانشمندان همواره در تلاشند که بگویند خدایی وجود ندارد؟! مثلا از همین موضوعی که به ذره‌ی خدا معروف شده می‌گویند: «ماده ازلی و ابدی بوده و ما نیاز به خالقی نداریم»! یا همینطور بعضی فیلسوفان با دلایل گاهی تاثیر گذار می‌خواهند اثبات کنند خدا وجود ندارد؟! (کارشناسی نرم‌افزار / کرمانشاه)

5 ارديبهشت 1396

لطفا توضیح دهید صفات کمال مطلق خدا (به خصوص عدل و حکمت که لازمه‌ی معاد و نبوت است) چگونه منطقا و عقلا اثبات می‌گردد. به بیان دیگر این که چگونه اثبات می‌شود که نعوذ بالله صفاتی مانند ظلم و عدم حکمت به خدا راه ندارد؟ (کارشناسی کامپیوتر)

15 فروردين 1396

میدونم و یقین دارم که دست‌، پا و بقیه اعضای بدنم را خدا آفریده، ولی وقتی ایمان و یقینی برایم حاصل می‌شود، فکر می‌کنم که خودم با علم و تلاش خودم بهش رسیدم و همین خود پسندی، ایمان و یقین رو ازم میگیره و مانع شناخت خدا میشه؟! (دیپلم کامپیوتر، اردبیل)

22 اسفند 1395

مدتی است بدون هیچ دلیلی به یگانگی خدا شک می‌کنم. بت پرست نیستم، کسی رو هم به جز خدای یگانه الله نمیدونم، فقط در ورای ذهنم اعتقادی ندارم و شک می‌کنم! هر چقد می‌تونستم براهین توحیدی و عقلی رو مطالعه کردم، ولی اینا فقط چند روز یا کمتر متقاعدم میکنن و باز بدون هیچ دلیلی شک می‌کنم و از خودم می‌پرسم خدا از کجا اومده؟ این در حالی است که تمام برهان‌ها رو مطالعه و قبول کرده‌ام. (دیپلم کامپیوتر / اردبیل)

9 اسفند 1395

ما اعتقاد داریم که تمامی عقیده‌ها محترم هستند، اما حضرت ابراهیم (ع) در غیاب مردم، بت‌های آنان را شکست و به آنها بی‌احترامی کرد؟ (بروجرد)

7 اسفند 1395

اتفاقات ناخواسته‌ای که خدا می‌توانست آنها را تغییر دهد (از کنکور تا ...)، مسیر زندگی من را تغییر داد و اکنون از سر لجبازی با خدا و اتفاقات، کاهل نماز نیز شده‌ام، اگر چه می‌دانم فایده‌ای ندارد! می‌خواهم این بحث را پیگیری کنم.

19 بهمن 1395

برتراند راسل می‌گوید: «می‌گویند جهان آنقدر پیچیده است که نیاز به خالق دارد؛ آیا خود خدا آنقدر پیچیده نیست که نیاز به خالق داشته باشد؟!» درمورد این سخنان چه جوابی بدهیم؟

16 بهمن 1395

نوع ارتباط خدا با جهان چگونه است؟ چرا جهان مثل یک سیستم برنامه ریزی شده نیست و چگونه خداوند ما را به حال خودمان رها نکرده است؟ (دانشجوی کامپیوتر/شیراز)

10 بهمن 1395

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.