میشه خدا رو به صورت شفاف و ساده برام معرفی کنید .چون وجودش رو حس نمی‌کنم. همش می‌گم خدایی نیست. دلیلی بر نبودنش نیز ندارم. می‌دونم کار ذهن و گمان هست. اما می‌خوام به یقین کامل بزسم. خوب میخوام درکش کنم. چون میگن نماز بخون، اما نمی‌خونم، چون نمی‌دونم با کی می‌خوام حرف بزنم. (دیپلم ریاضی)

13 دى 1396

یکی گفت قبول دارید هیچ کار خدا بی حکمت نیست؟ گفتم از کجا بدونیم کار خدا هست که با خودمون بگیم حکمتی بوده‌؟! من اعتقاد دارم هیچ اتفاق و مصیبت و رنجی در کار خدا نیست؟ شادی‌های پاک ما حکمت خدا هست، ولی تمام رنج‌ها منشا بشری دارد . پس نمی‌پذیرم حکمت خدابوده. نظرشما چیه...و یک مثال نقص بیارین؟!

4 دى 1396

آیا مغفرت و رحمت خداوند با عدل الهی سازگاری دارد؟

27 آذر 1396

چطوری بفهمیم که دین فطری هست؟ از کجا بدونیم خداگرایی فطری هست؟ و از کجا بدونیم بندگی و عبادت فطری هست؟ از کجا بدونیم عاشق خدا هستیم؟ (دیپلم ریاضی / اراک)

25 آذر 1396

آیا جراحی‌های زیبایی که روی صورت انجام می‌گیرند را می‌توان جزئی از برگرداندن آفرینش خداوند قلمداد نمود؟

24 آذر 1396

چطور میشه به خدا یقین پیدا کرد، طوری که انگار با چشم سر دیده بشه؟ چه شناختی وجود داره که خدارو بشه بهتر درک کرد‌. میخوام وجودش رو کامل حس کنم. (دیپلم ریاضی)

11 آذر 1396

آیا احساس نمی‌کنید که توجه بیش از حد شیعیان به اهل بیت (ع)، سبب مغفول ماندن توحید و کم‌رنگ شدن یاد خدا در میان آنان گردیده است؟ پاسخ مستدل به این جوّ که به حسب ظاهر درست نیز می‌نماید چیست؟!

3 آذر 1396

یک معلم مهربان، به شاگرد خود اجازه می‌دهد که در صورت مردود شدن دوباره تلاش کرده و امتحان مجددی بدهد، نه اینکه راه پیشرفت را برای ابدیت به روی او ببندد. آیا خدا به مردودی‌ها اجازه‌ی تلاش مجدد می‌دهد؟

25 آبان 1396

در سرتاسر قرآن دعوت به توحید و یکتاپرستی و توجه به خدا شده، درحالی با خواندن مفاتیح الجنان احساس بت پرستی به من دست می‌دهد، زیرا در برخی دعاهای این کتاب، امام همچون خدا مخاطب قرار گرفته! مگر می‌شود امام را همچون خدا مخاطب قرار داد و به درگاه امام دعا کرد؟ (دکتری / گیلان)

23 آبان 1396

آیا جمله‌ی "اگر موجودی یک صفتی را به موجودی دیگر انتقال دهد پس موجود اول حتما آن صفت را داشته که توانسته به دیگری انتقال دهد" درست است؟ اگر بله، پس چگونه خداوند (که خیر محض است) صفات شر را خلق کرده و در وجود ما قرار داده است مانند نفس اماره؟ با توجه به اینکه در "حدیث جنود عقل و جهل" جهل به عنوان یک موجود با خداوند صحبت می‌کند پس جهل را می‌توان موجودی با صفات شر فرض کرد!

28 مهر 1396

یک نفر مسلمان و دیگری مسیحی و دیگری یهودی و دیگری بودایی است و هر کدام از اینها پس از سال‌ها تحقیق به این نتیجه رسیدند که دین‌شان و مذهب‌شان بر حق است، آیا این دلیل بر ادعای‌شان ذرست و مقبول است؟ (لسانس / گلستان)

9 مهر 1396

با توجه به حدیث کسا که خداوند می‌فرماید: «من زمین، آسمان ... رو نیافریدم مگر به خاطر محبت شما (پنج تن آل عبا)»، پس آیا سایر انسان‌ها برای خدا ارزشی ندارند؟!

9 مهر 1396

اینکه ما می‌گوییم خدا منزه از آن است که زمان و مکان داشته باشد چگونه با برخی از مطالب دیگر قابل جمع است؟ مثلا دیروز خدا من رو خلق می‌کند فردا شما رو خلق می‌کند؟ یا امروز خداوند امری رو صادر می‌کند اما فردا اون فرمان رو نسخ می‌کند؟ (دیپلم ریاضی / کرج)

4 مهر 1396

آیا عشق به اهل بیت رو می‌توان با مفهوم عرفانی عشق مجازی برای رسیدن به عشق حقیقی مقایسه نمود؟ (وقتی خداوند هست چرا به جای عشق‌بازی با او، باید به واسطه‌ی او محبت نمود تا به او رسید؟ (کارشناسی ادبیات فارسی)

27 ارديبهشت 1396

چرا برخی از دانشمندان همواره در تلاشند که بگویند خدایی وجود ندارد؟! مثلا از همین موضوعی که به ذره‌ی خدا معروف شده می‌گویند: «ماده ازلی و ابدی بوده و ما نیاز به خالقی نداریم»! یا همینطور بعضی فیلسوفان با دلایل گاهی تاثیر گذار می‌خواهند اثبات کنند خدا وجود ندارد؟! (کارشناسی نرم‌افزار / کرمانشاه)

5 ارديبهشت 1396

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.