نکته‌گو: نداشتن‌هایی که امروزه برای ازدواج دختران امتیاز محسوب می‌شود

ایکس – شبهه / پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات :

نکته‌گو: در طول زمان، "داشتن‌ها" امیتاز و "نداشتن‌ها" ضعف شمرده می‌شد و مردمان در هر امری و به ویژه ازدواج، به دنبال امتیازات بودند؛ اما امروزه امکانات و امتیازات بسیاری وجود دارد که "نداشتن" آنها برای ازدواج دختران یک حُسن محسوب می‌گردد.

با دوستم صحبت می‌کردم؛ صحبت از زندگی، شیرینی‎ها، تلخی‌ها، امیدها، موفقیت‌ها و ناکامی‌ها و حتی آرزوهای دور و درازش، حسابی چانه‌هایمان را گرم کرده بود، به ویژه وقتی به مسایل سیاسی، فرهنگی و اقتصادی اشاره می‌کردیم.

بعد از او پرسیدم: ببینم تو چرا هنوز مجردی؟ چرا ازدواج نمی‌کنی؟ الان 29 سالت شده! همین ماه هم ازدواج کنی و إن شاء الله در سال اول هم بچه‌دار شوی، فرزند اولت که ده سالش بشه، تو دیگه یک مرد چهل ساله هستی و حوصله بچه‌داری نداری، چه برسه وقتی که بچه‌ی اولت، چه دختر و چه پسر، یک جوون 18 یا 20 ساله بشه؛ و قطعاً دیگه بچه دوم و سوم هم نخواهی خواست؛ زنت هم از تو بدتر. گفت: کسی رو گیر نیاوردم.

گفتم: لیسانسِت رو که گرفتی، سربازی و نظام وظیفه‌ات هم که تمام شده، کار هم که داری، قیافه و تیپِت هم که بد نیست؛ پس دیگه چته؟ حتماً باید ملک و خودروی شخصی هم داشته باشی؟! یعنی هیچ دختر قانع و خانواده‌ی عاقلی پیدا نمیشه؟! گفت: دختر مناسبی رو گیر نیاوردم!

گفتم اگر این دخترای مجرد که داره سی سالشون میشه و یا این خانم‌های فرهیخته‌ی طرفدار فمینیسم اینجا بودند، به جای معرفی دختر، فحش و مشت حوالت می‌کردند، یعنی چه گیر نیاوردم؟! این توهین به این همه دخترای ترشیده و نترشیده و جامعه بانوان محترم است!

چیزی نگفت، ادامه داد: ببینم اصلاً تو چه جور دختری می‌خواهی که گیر نیاوردی؟! چه ویژگی‌ها و امتیازاتی باید داشته باشه که تو در هیچ کس ندیدی؟ یه کمی هم کوتاه بیا. همدیگر رو بسازید.

گفت: شعر نگو باباجون! من دنبال دختری هستم که یک سری از این امتیازات و امکانات متداول رو نداشته باشه؛ این طوری هم خیال هر دومون راحت‌تره، هم بعد از شش ماه یا یک سال از هم جدا نمی‌شیم.

خیلی تعجب کردم؛ پرسیدم: همه دنبال امتیازات هستند، تو میگی امتیازات نداشته باشه، کدوم امتیاز و امکانات تو رو آزار میده؟! بعد یکی یکی برایم شمرد!

*- دختری می‌خوام که در جوونی از شکل خودش بدش نیامده باشه و با پول باباجون، ده یا بیست یا حتی سی میلیون خرج عمل دماغش نکرده باشه، و وقتی تو صورتش نگاه می‌کنم، عین صورت ... دو تا سوراخ بی‌معنی نبینم؛

*- دختری می‌خوام که لباش دمپایی نخورده باشه؛ (گفتم یعنی چی؟ گفت)، یعنی بوتاکس نکرده باشد و مثل این دمپایی خورده‌ها جلو نیامده و ورم نکرده باشه. دختری که به حرف زدنش لحجه الکی نده، مثلا نشون بده که نمیتونه "ر" رو تلفظ کنه، چون همین الان از هواپیما پیاده شده.

*- دختری می‌خوام که پدرش ثروتمند نباشه و به خاطر قبولی در کنکور یا اخذ لیسانس، به او یک پژوی 206 هدیه نداده باشه و در سالروز تولد علیا حضرت برایش کارتیه نخریده باشه.

خب تا اینجا برام مفهوم بود، درکش می‌کردم، البته گفتم: اصلاً چنین دختری را به تو نمی‌دهند. گفت خبر نداری، بیا ببین چه خبره؟! گفتم: دیگه؟ اونم که به وجد آمده بود، شروع کرد به رج زدن:

*- دختری می‌خوام که لیسانس نگرفته باشه، چه برسه به فوق لیسانس یا دکترا؛ اگر دانشجو هست، دختر فعالی نباشه، عضو این انجمن و اون گروه و اون تیم کوه‌نوردی و فوتبال نباشه - البته اگر اصلاً دانشگاه نرفته باشه، دیگه چه بهتر، به ویژه دانشگاه آزاد – و البته اگر با اختیار خودش دانشگاه نرفته باشه و پی ازدواج باشه، خیلی کامل‌تر از اونیه که چون قبول نشده، مجبوره ازدواج کنه – دختری می‌خوام که شغل و درآمد نداشته باشه، به ویژه شغل خوب و درآمد بالا – دختری می‌خوام که کار و صاحب کارش، اهمیت اولش نباشن و من "جنس دومش" نباشم – دختری می‌خوام که نبوغ در فراگیری زبان انگلیسی نداشته باشه و همه عمرش رو تو این آموزشگاه‌ها تلف نکرده باشه – دختری می‌خوام که ذوق موسیقی، پیانو، رقص و آواز یا بازیگری نداشته باشه – دختری می‌خوام که اصلاً ندونی ساپورت خوردنیه یا پوشیدنی - دختری می‌خوام که اصلاً ندونه فیس بوک یعنی چی؟ دختری که تو واتس‌آپ و وایبر و لاین و ... نرفته باشه؛ میدونی، من یه دختری می‌خواهم که روزی هزارتا لایک نداشته باشه، یه لایک داشته باشه و اونم من. اصلاً گوشی موبایل هم نداشته باشه، دیگه خیلی بهتره، این دخترایی که دائم یک گوشی موبایل دستشونه، هیچ وقت نه یک کفگیر و قاشق دستشون میگرن و نه اصلاً دست بچه‌شونو میگرن، چه برسه به این که بخوان دست شوهرشونو بگیرن، یا حتی دست‌شونو بدن شوهر بگیره. روزی هزارتا دست مجازی به طرفشون درازه که باید به یکی یکی هم دست بدن.

خوب دیگه؟! دختری می‌خوام که مادرش هم دکترا، فرهیخته، آداب دان، هنرمند، حکیمه، جزو زنان موفق و خلاصه مدیر و مدبر نباشه، از کارگردانی هم چیزی ندونه؛ چون دائم تو خونه‌ی ما مدیریت می‌کنه و دائم برای دخترش سناریو می‌نویسه که امروز چطوری نقش بازی کنه؛ این امتیازها همه امروز بلای جونو و خانواده شده، بازم بگم.

یک کمی فکر کردم، گفتم: نه، دیگه بسه، چنین دختر فاضله و تمام و کمالی گیر نمیاد. 

منبع:

www.iranpn.com

یادداشت.

 

 

http://www.x-shobhe.com