می‌گویند: هابیل و قابیل هم سر خواهرشون جنگ کردند. و حضرت یعقوب هم با ساره که خواهرش بود ازدواج کرد بعد از اون هم با یه خواهر دیگرش، هم چنین حضرت ابراهیم (ع) نیز با خواهرش ساره ازدواج کرد؟

ایکس – شبهه – پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات: دروغ می‌گویند. برخی از این دروغ‌ها مستند به تحریفات تورات است و برخی دیگر مستند به تحریفات انگلیسی در مبهم کردن تاریخ، با انواع و اقسام «می‌گویند»ها؛ و البته امکانات جدید در فضای مجازی نیز سبب شده است که تمامی دروغ‌های چند هزار ساله را دوباره بازخوانی کرده و یک جا در اذهان عمومی ترویج کنند.

ضرب المثل: لابد شنیده‌اید که کسی گفت: «خَسن و خُسین، هر سه دختران معاویه بودند!» به او گفته شد: «اولاً نامشان حسن و حسین بوده است، ثانیاً پسر بودند نه دختر و ثالثاً فرزندان حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام بودند، نه معاویه». حال مطالب فوق نیز شبیه همین ضرب المثل است و از هر حیث خطا و دروغ می‌باشد.

هابیل و قابیل – هابیل و قابیل بر سر دختر، آن هم خواهرشان جنگ نکردند. بلکه خداوند متعال به هر دو فرمود قربانی بیاورید و هر چه آوردید در محضر من بسوزانید. هابیل گفت: چون هدیه به خداست، بهترین دارایی‌هایم را می‌برم؛ قابیل هم گفت: چون باید بسوزانم، پس آشغال‌هایم را می‌برم. در نتیجه قربانی هابیل قبول شد و قابیل به جای درس و عبرت، بر وی حسادت کرد و گفت: تو را می‌کشم. هابیل گفت: ولی من با تو نزاع نمی‌کنم و تو را نمی‌کُشم. پس اصلاً جنگی نکردند. ولی قابیل با کشتن برادرش هابیل، اولین قتل را انجام داد.

حضرت ابراهیم علیه السلام – "لاحج" که از پیامبران الهی بود، دو دختر دوقلو داشت كه پدر و عموی حضرت ابراهيم علیه‌السلام، با اين دو خواهر ازدواج كردند و به اصطلاح ما باجناق یک دیگر شدند.

در نتیجه این دو ازدواج، حضرت ابراهیم علیه‌السلام از یک خواهر و ساره از خواهر دیگر به دنیا آمد. پس ساره و ابراهيم (ع)، از یک سو عموزادگان يكديگر بودند و از سوی دیگر دخترخاله و پسرخاله بودند – که مشابه آن امروز نیز بسیار است.

بنا بر اقوال و مستندات تاریخی، مادر ساره پيش از ازدواج با عموى ابراهيم، با برادر ابراهيم به نام هامان ازدواج كرده بود و لوط پيامبر نتيجه آن ازدواج بود. از این رو حضرت لوط علیه السلام، هم پسر عمو و هم پسر خاله حضرت ابراهيم بود، و ساره و لوط از طرف مادر، خواهر و برادر بودند. (كافى، ج8، ص370).

تحریف: اما تورات سارا را خواهر ابراهیم علیه السلام معرفی کرده و آورده است که ابراهیم با خواهرش ازدواج نمود. (پیدایش 20: 12)

اما در فصل دیگری از همین تورات، خواهر و برادری حضرات ابراهیم و سارا (ع) با دروغ بزرگتری نفی شده است! نوشته شده: «ابراهیم پس از ورود به مصر ترسید مبادا او را به خاطر همسر زیبارویش بکشند؛ به همین دلیل از سارا خواست تا خود را خواهر ابراهیم معرفی کند. همین مسأله سبب آن شد که فرعون شیفته‏ی سارا شود. به دستور فرعون، سارا را به خانه فرعون آوردند و فرعون او را به همسری خویش در آورد . خداوند فرعون و اهل خانه‏اش را به بلایای سختی مبتلا ساخت. فرعون پس از آنکه متوجه علت این بلاها گردید، ابراهیم را نکوهش و توبیخ نمود که چرا سارا را خواهر خود معرفی کردی تا من او را به همسری خویش در آورم» (پیدایش 12: 15 و 19)

چنان چه ملاحظه می‌شود، در این تحریفات و دروغ‌های ضد و نقیض، نه تنها حضرت ابراهیم (ع) دروغگو خوانده شد، بلکه وضعیت فرعونِ وقت که فریب خورده بود، از او بهتر معرفی شده است و در ضمن وقتی همسرش را به خانه فرعون می‌بردند نیز معترض نشده که او همسر من است و ...!

حضرت یعقوب علیه السلام: در مورد حضرت یعقوب علیه‌السلام در قرآن کریم فقط دو نقل آمده که هیچ یک به ازدواج‌های وی اشاره ندارد، بلکه یکی در خصوص سؤال او از فرزندانش درباره پرستش و توحید پس از مرگ اوست و دیگری به ماجراهای فراق او از فرزندش یوسف علیه السلام اشاره دارد.

اما در تاریخ اقوال متفاوت وجود دارد که برخی نسبت به برخی دیگر وجوه مشترک دارند، ولی هیچ یک از این اقوال اشاره‌ای به این که ایشان با خواهرش ازدواج کرده است، ندارد.

در مجموع گفته شده:

حضرت اسحاق با دختر بتوئیل بن ناحور (برادر ناتنی ابراهیم) ازدواج کرد. بعد از ۲۳ سال حضرت اسحاق، صاحب دو پسر دوقلو شد که نام یکی آنرا یعقوب گذاشت. مادر یعقوب، از او خواست تا با برادر زاده‌ی خودش (دختر دایی یعقوب) در عراق ازدواج کند.

حضرت یعقوب علیه السلام از کنعان مهاجرت کرد و به نزد دائی خود "لابان" که از بزرگان شهر "حرّان" بود رفت. وی در آن جا در نزد دائی خود به گوسفند چرانی مشغول شد و با دختران  دائی‌اش ازدواج کرد. پس، "راحیل" و "لیا"، دختران "لابان" و دختر دایی‌های حضرت یعقوب (ع) بودند که با آنها ازدواج کرد.

اگر چه در برخی از منابع اهل سنّت آمده که حضرت یعقوب علیه‌السلام همزمان با این دو خواهر ازدواج کرد، اما در منابع شیعی چنین نیامده است و البته هیچ کدام نیز نگفته‌اند که این دو نفر خواهرانِ حضرت یعقوب بوده‌اند و همه منابع تصریح دارند که دختران "لابان" و دختر دایی‌های حضرت یعقوب بوده‌اند.

در تفسير مجمع البيان قول طبرسی (ره) و در تفاسير ديگر آمده است: «يعقوب، راحيل را پس از اينکه "ليا" خواهرش (همسر اول يعقوب) از دنيا رفت، بگرفت و جمع ميان دو خواهر نکرد.»

و در تفاسیر دیگر بیان شده است که از علل حسادت برادران به یوسف و سپس بنیامین علیهاالسلام این بود که مادر آنها از دنیا رفته بود.

نکته: البته اگر ایشان همزمان با دوخواهر ازدواج کرده بود نیز مشکلی نبود، چرا که قوانین ازدواج، مبتنی بر "تشریع" می‌باشد و "تکوینی" نیست که قابل تغییر نباشد. و قوانین تشریعی از سوی خداوند متعال نیز مبتنی تابع مصالح و مفاسد است. پس منعی ندارد که در یک دوره ازدواج همزمان با دو خواهر حلال باشد و در دوره‌ی دیگری حرام گردد؛ اما در هر حال حضرت یعقوب علیه السلام نه با خواهر خویش ازدواج کرد و نه همزمان با دو خواهر ازدواج نمود.

 

 

http://www.x-shobhe.com