س 365 - را‌ه‌کارهایی برای تغییر شرایط زندگی و نیز درآمد بیشتر، از نظر ائمه و بزرگان بفرمایید. (دیپلم)

پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات (ایکس – شبهه): صدها آیه و حدیث را می‌توان بیان نمود. اما در اسلام غنی و عزیز، از وِرد، جادو حوادث خوشایند اتفاقی و مبتنی بر هت و تلاش ننمودن، خبری نیست.

عالَم هستی، به هم پیوسته است، پس تمامی اجزا، عناصر و حالات مادی و معنوی‌اش، با یک دیگر مرتبط و در یک دیگر مؤثرند. از این رو نمی‌توان فقط یک یا چند راه‌کار، برای تغییر سبک زندگی و نیز رفع موانع و مشکلات و یا وقوع گشایش‌ها، بیان داشت.

بی‌تردید، تمامی آموزه‌های نظری (اعتقادی) و عملی (= احکام = بایدها و نبایدها)، برای همین رشد و تغییرات تکاملی انسان و جامعه آمده است؛ آموزه‌های قرآن مجید و اهل عصمت علیهم السلام (اسلام)، برای این است که از انسان، به عنوان حیوان دوپا، حیوان ناطق، یا حیوان راست قامت و حیوان ...، "انسان" بسازد. آدم و خلیفة الله بسازد.

از این رو، شناخت، باور و رعایت تمامی آموزه‌ها، سبب رشد، کمال و گشایش‌ها می‌گردد؛ و البته هر موضوعی، در جایگاه خود، اثر برتری دارد.

به عنوان مثال:

●- در بُعد اعتقادی، شناخت و ایمان به خداوند متعال – رعایت تقوای الهی – توکل مؤمن به خداوند متعال، بندگی، اطاعت و عبادت خالصانه‌ی او، سبب رشد، کمال و گشایش‌های مادی و معنوی می‌گردد.

●- در بُعد عملی، رعایت بایدها و نبایدها، که دامنه‌ی آن تمامی شئون و عملکردهای زندگی فردی و اجتماعی را در بر می‌گیرد، سبب رشد، بیشتر شدن ظرفیت برای دریافت فیوض الهی و گشایش‌ها می‌گردد.

از‌این‌رو شاهدیم که در بُعد عملی، از نماز اول وقت و به جماعت، صله ارحام، دعا، تلاوت قرآن کریم، توسل و ... گرفته تا "کار و تلاش"، تا "نظم و برنامه‌ریزی"، تا "امید و صبر و استقامت" ...، همه از عوامل تغییر شرایط، رفع موانع، افزایش ظرفیت و بالاخره گشایش و ازدیاد رزق (مادی و معنوی) شمرده شده است.

تکفر و باور:

با کمی دقت، معلوم می‌گردد که تمامی ابعاد و دستورالعمل‌های "اعتقادی و عملی" در آموزه‌های اسلامِ عزیز (قرآن کریم و حدیث)، مبتنی بر "تفکر" و سپس "تدبر" می‌باشد.

چنین نیست که کسی گمان کند، اگر توحید و معاد را نشناخته یا باور نداشته باشد – اگر به حرکت و مقصد نهایی توجه نداشته باشد – اگر در بندگی اخلاص نداشته باشد و مثلاً خدا را فقط برای گشایش و رزق مادی بخواهد – اگر تفکر و برنامه‌ریزی و متعاقباً تلاشی متوکلانه و پیگیر نداشته باشد ...، و فقط برود فلان دعا را بخواند و یا فلان ذکر را چند صد هزار بار بگوید، اتفاق خاصی می‌افتد!

نتیجه:

بنابر این، هر چه خداشناس‌تر و خداباورتر گردیم، و در هر امری (مادی و معنوی) او را هدف گرفته و با مطالعه، تفکر، برنامه، توکل، جدیت، استقامت، توسل (به معنای عام و خاصش)، دعای صادقانه و بندگی خالصانه، اطاعت امر، تقوا در هر امری و از جمله کسب و کار و درآمد ...، به سوی او حرکت نماییم، او خودش راه‌کارهای هدایت و گشایش را پیش روی ما قرار می‌دهد و خودش بدان سو هدایت می‌نماید. این وعده‌ی خداوند سبحان است:

« وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ » (العنکبوت، 69)

ترجمه: و آنها که در راه ما (با خلوص نیّت) جهاد (تلاش هدفدار و شیطان ستیز) کنند، قطعاً به راه‌های خود، هدایت‌شان خواهیم کرد؛ و خداوند با نیکوکاران است.

 

مشارکت و هم‌افزایی (سؤال کوتاه و نشانی لینک پاسخ، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی)

 س 365 - را‌ه‌کارهایی برای تعقیر شرایط زندگی و نیز درآمد بیشتر، از نظر ائمه و بزرگان بفرمایید.

 http://www.x-shobhe.com/shobhe/8290.html

 

 

http://www.x-shobhe.com