آیا این ختم‌های 40 روزه که برای کار یا ازدواج است درست است؟ اگر درست نیست چرا در مجالس روضه از طرف مداح ها به خصوص در مجالس زنانه بسیار توصیه می‌شود؟!

پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات (ایکس – شبهه): کدام ختم‌های 40 روزه؟! مگر می‌شود که بدون تعیین مصداق، بیان نمود که به طور کلی همگی درست یا نادرست هستند؟! مثل این است که از شما بپرسند: «آیا هر چه به عنوان حدیث، یا جمله‌ای از شخصیت‌های نامی می‌گویند و می‌نویسند، درست است؟» و بعد هم دلیل بیاورند یا معترض شوند که اگر درست نیست، پس چرا می‌‌گویند و می‌نویسند؟!

برخی از اذکار، ادعیه و ختم‌ها که به صورت مستند نقل از معصومین علیهم‌السلام می‌باشند و یا شخصیت مؤمن، عالِم، متقی، عارف و فرزانه‌ای آن را تجویز نموده، درست است؛ بسیاری دیگر هم درست نیست و من درآوردی است. به تعبیری دیگر "دکان و دستگاه" برای کاسبی می‌باشد.

●- این عالَم، عالَم عرضه و تقاضا - خرید و فروش و معامله می‌باشد و تجارت نیز قواعد خود را دارد. یکی از این قواعد این است که هر گاه تقاضا زیاد شد، عرضه، ارزش و قیمت نیز بالا می‌رود.

●- در این قاعده‌ی کلی، فرقی ندارد که بازار و تجارت حق باشد یا باطل؛ و کالا با ارزش و قیمت آن واقعی باشد یا خیر. چنان که از یک سو فرمود: « إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ – خداوند متعال [مشتری است] و جان و مال مؤمنین را به قیمت بهشت می‌خرد / التّوبة، 111»؛ و از سوی دیگر فرمود: بسیاری از مردم، مشتری (خریدار و فروشنده‌ی) حرف مُفت هستند:

« وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهِينٌ » (لقمان، 6)

ترجمه: و بعضی از مردم سخنان بیهوده را می‌خرند (در بازار سخن بیهوده تجارت می‌کنند) تا مردم را از روی نادانی، از راه خدا گمراه سازند و آیات الهی را به استهزا گیرند؛ برای آنان عذابی خوارکننده است!

نکته:

در آیه‌ی فوق متذکر شده که هدف اصلی فروشندگان حرف مفت « لَهْوَ الْحَدِيثِ »، ایجاد اعوجاج و انحراف در اذهان مردم می‌باشد و مشتری آنان نیز عوام الناس و افراد بی‌خرد و نادان می‌باشند.

مجالس زنانه:

اگر چه مجالس دینی مردانه نیز زیاد مصون از گزند "مفت‌گویانِ منحرف کننده" نمانده است، اما باید اذعان نمود که فروشندگان و خریداران حرف مفت و منحرف کننده، در مجالس بانوان به مراتب بیشتر است.

●- این زیادتی، علل و اسباب گوناگونی دارد که از آن جمله می‌توان به اختصاصی بودن این جلسات (عدم حضور آقایانی که ممکن است خودشان عالم، طلبه یا بازرس باشند) از یک سو، و سادگی و انفعالات احساسی بیشتر در بانوان [که مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد]، از سوی دیگر اشاره نمود.

سادگی و احساسات سطحی (بدون پشتوانه‌ی عاطفه‌ی حکیمانه و بصیرانه)، سبب گردیده تا از اوهام، امیدهای واهی، کارهای سبکی که تفکر نخواهد، بیشتر خوش‌شان بیاید. لذا اگر به برخی بگویید: دو آیه از قرآن را بخوان و در مورد آن تفکر و مطالعه نما و سبب برای خود دیگران دعا کن، رغبت زیادی نشان نمی‌دهند، اما اگر بگویید که هزار بار فلان ذکر را بگو، یا ختم‌های چهل روزه بگیر و کارهای عجیب و غریب انجام بده، با میل و رغبت به مراتب بیشتری استقبال می‌کنند(؟!)

●- به همین دلیل، در بین بانوان، بازار مکاره‌ی برخی (تحت عناوینی چون: خانم جلسه‌ای، مبلغ، مداح و ...) بسیار داغ شده و «مرید و مریدبازی»، که گاه به نتایج بسیار سوء، چندش‌آور و تأسف‌بار رسیده، بسیار بیشتر رواج دارد.

هشدار:

مراقب باشیم که با فریب دیگران، در جرگه‌ی مسخره‌ کنندگان "ذکر و دعا" قرار نگیریم. ذکر و دعا، هر چه که باشد، خواندن خداوند متعال و خواستن از او می‌باشد؛ به همین دلیل است که در مقابل قرآن کریم که نازل شده، "دعا" را "قرآن صاعد" نامیده‌اند.

خداوند سبحان، علیم و حکیم، قادر، بصیر، سمیع و اجابت کننده‌ی دعای بندگان خویش است، اما از بندگان خود انتظار دارد که از نعمات عقل، فکر، قدر (اندازه شناسی و اندازه گیری)، قلب، اخلاص و ... به درستی و خوبی بهره‌مند گردند و البته این چنین او را بخوانند و از او بخواهند (دعا کنند و ذکر بگویند) تا مستجاب گردد.

ازدواج:

ازدواج، در نظام خلقت و هدایت الهی، امر عظیمی است. تشکیل اولین کانون مقدس اجتماعی می‌باشد – عرصه‌ی بروز و ظهور کمالاتی چون عشق، محبت، تعهد و تکلیف می‌باشد – سبب آرامش فکری، روحی، روانی و جسمی است – کارگاه تولید مثل و انسان‌سازی است – اولین و اصلی‌ترین پایگاه تعلیم و تربیت انسان است و ... .

به همین دلیل، بنیانگذاران و پیروان ادیان، مکاتب، اندیشه‌ها، نظریات و برنامه‌های شیطانی، پیش و بیش از هر چیز، به "ازدواج" می‌تازند تا این کانون، یا تشکیل نگردد - و یا زود از هم پاشیده شود - و یا به کانون فتنه، فساد، خیانت و فسق مبدل گردد و خروجی چنین کارگاهی در نظام هستی نیز آفت زده و مضر گردد.

●- هدف گرفتن "ازدواج" در جنگ نرم و تلاش برای براندازی و فاسد کردن آن، صرفاً تئوری و یا با ازدیاد فساد و فحشای عملی در جامعه نیست؛ بلکه در یک جبهه، امر ازدواج را سخت می‌کنند – در جبهه‌ی دیگر منفورش می‌کنند – در جبهه‌ی دیگر به تباهی می‌کشانند ... و در جبهه‌ی دیگر نیز با ترویج خرافات و شایعات و ...، به وسیله اوراد شیطانی، طلسمات، جادو و جنبل و تبلیغ اعتقاد و استقبال از آن، بی‌نور و بی‌روحش می‌گردانند.

دعا و ختم برای ازدواج:

بنابراین، برای بنده‌ی مؤمن، گام نخست برای هر رشد، کمال و گشایشی، پس از توکل به خداوند منّان، هدفمندی، برنامه‌ریزی، سعی و تلاش خالصانه و ... می‌باشد؛ و البته که هیچ کاری بدون "دعا"، به معنای راستین آن [خواندن خداوند متعال و خواستن از او]، پشتوانه و ضمانت اجرایی الهی ندارد.

از این‌رو، ضمن آن که در آیات و احادیث بسیاری، بر ذکر و دعا، بسیار تصریح و تأکید شده است، به ضرورت شناخت، تفکر، تدبر، تأمل، بصیرت، تلاش و اخلاص در عمل ... و دوری از وسوسه‌های شیاطین انس و جنّ – خرافه‌گرایی و ... نیز تصریح و تأکید شده است. چنان که امام رضا علیه السلام فرمودند (مضمون): «هر کس دعایی کند و در پی آن نرود، خودش را مسخره کرده است».

●- خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام، معلمان و مربیان الهی آدمیان می‌باشند، پس ادعیه و اذکاری که آنها به ما آموخته‌اند، والاترین معارف را در بر دارد و کامل‌ترین شکل خواندن و درخواست از خداوند متعال می‌باشد. لذا اگر سخنران، مبلغ و یا ناصحی، آنها را توصیه نمود، راهنمایی کرده است و اگر اذکار و چله‌های من درآوردی را توصیه نمود، فریب می‌دهد.

چند نمونه:

1-      نماز حاجت، از بهترین دعاهایی است که برای تمامی حاجات و از جمله سهولت و سرعت در امر ازدواج بسیار مؤثر می‌باشد.

2-     توسل به اهل عصمت و اولیاء الله علیهم السلام، نقش اصلی در کارسازی را ایفا می‌نماید، چرا که هیچ کاری بدون وسیله و وسایل انجام نمی‌گیرد و خداوند متعال در قرآن کریم فرمود که برای تقرب به من، وسیله بجویید (متوسل شوید)؛ و البته که آنها، بهترین وسایل هستند.

3-     صدقه دادن (مادی و معنوی)، سفارش مؤکد قرآنی و حدیثی برای دفع بلاها و رفع مشکلات و گرفتاری‌ها می‌باشد، بنابر این برای گشودن گره‌های شناخته شده و نشده در امر ازدواج، بسیار مؤثر است.

4-     تمامی دعاهایی که در طلب حوائج از خداى متعال و گشایش و ازدیاد رزق، از ائمه معصومین علیهم السلام (به سند معتبر) نقل شده، برای امر ازدواج مؤثر است، چرا که "ازدواج موفق و پایدار"، خودش از شمول رزق الهی می‌باشد.

دعاهایی چون: « اَللَّهُمَّ يا مُنْتَهى‏ مَطْلَبِ الْحاجاتِ، وَ يا مَنْ عِنْدَهُ نَيْلُ الطَّلِباتِ ... / صحیفه سجادیه ع – 13) - « اَللَّهُمَّ اِنَّكَ كَلَّفْتَنى مِنْ نَفْسى ما اَنْتَ اَمْلَكُ بِهِ مِنّى ...  / صحیفه سجادیه ع، 22» - « دعا در زدودن اندوه‌ها - يا فارِجَ الْهَمِّ وَكاشِفَ الْغَمِّ، يا رَحْمنَ الدُّنْيا وَالْاخِرَةِ وَ رَحيمَهُما، صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَالِ مُحَمَّدٍ، وَافْرُجْ هَمّى ... / صحیفه سجادیه ع، 54 » و نیز دعای مشهور دیگری از امام سجاد علیه السلام که در مفاتیح نیز درج شده است « یَا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَکَارِهِ ... ».

5-     اذکار در تسبیح خداوند متعال، مانند: "سبحان الله و ذکر یونسیه"، در هر امری مشکل گشاست؛ مشکلات با اسم سبوحیت خداوند منّان مرتفع می‌گردد.

6-     دعای خیر پدر و مادر و نیز مشکل‌گشایی مادی و معنوی از دیگران.

7-     و ذکر صلوات و توسل به امام زمان، حضرت مهدی سلام الله علیه، که پدر امت هستند.

8-     ... و آن چه از ادعیه و اذکار، در منابع موثقی چون: صحیفه سجادیه علیه السلام، یا مفاتیح الجنان آمده است.

به امید ازدواجی الهی، راحت، سریع، موفق و پایدار.

 

مرتبط:

مطالب گوناگونی که درباره‌ی ازدواج، در این پایگاه درج گردیده است:

http://www.x-shobhe.com/marriage

 

مشارکت و هم‌افزایی (سؤال کوتاه و نشانی لینک پاسخ، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی)

آیا این ختم‌های 40 روزه که برای کار یا ازدواج است درست است؟ اگر درست نیست چرا در مجالس مذهبی (به ویژه بانوان) توصیه می‌شود؟!

http://www.x-shobhe.com/shobhe/8339.html

 

 

http://www.x-shobhe.com