برجام به نفع امریکا و اروپا است – دشمن و تاکتیک‌هایش را بشناسید

پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات (ایکس – شبهه): متن زیر، بخشی از بیانات مقام معظم رهبری، در دیدار نخبگان جوان علمی (26/7/1396) می‌باشد:

دشمن شناسی:

... من البتّه نمی‌خواهم وقت را حالا صرف پاسخگویی به اباطیل و یاوه‌گویی‌های این رئیس‌جمهور شارلاتان و بی‌چاک‌دهن آمریکا بکنم؛این واقعاً لزومی ندارد. خب گفتند، مسئولین کشور پاسخگویی کردند، خوب هم گفتند، درست هم گفتند. من نمی‌خواهم [پاسخ بدهم]، یعنی درواقع ضایع کردن وقت است که انسان بخواهد به حرف‌های او بپردازد!  ولیکن میخواهم به شما و به هر کسی که این حرف را خواهد شنفت بگویم: دشمن را بشناسید، دشمن را بشناسید. یکی از خطراتی که هر ملّتی را تهدید می‌کند این است که دشمنِ خودش را نشناسد، دشمنِ خودش را دشمن نداند؛ یا دوست بداند یا بی‌طرف بداند؛ این خطر خیلی بزرگی‌ است. این خواب‌رفتگی است. هم دشمن را بشناسید، هم روش‌های‌ دشمنی‌اش را بشناسید؛ ببینید چه‌جوری دشمنی میکند. دچار غفلت نشویم؛ اگر غفلت کردیم، غارت خواهیم شد؛ اگر غفلت کردیم، شبیخون به ما زده خواهد شد؛ غفلت نکنیم. امیرالمؤمنین (علیّه السّلام) فرمود ــ در نهج البلاغه است ــ وَ اللَّهِ لَا اَکونُ کَالضَّبُعِ تَنامُ عَلَى طولِ اللَّدم‌؛[خطبه 6] من مثل آن حیوانی نخواهم بود که معمولاً برای اینکه به خواب برود، یک آهنگی می‌خوانند و او به خواب می‌رود؛ من خواب نخواهم رفت، بیدارم و می‌فهمم دُوروبَرم چه می‌گذرد. از ما هم همین را خواسته‌اند. نباید به خواب برویم، نباید غفلت کنیم.

القائات دشمن:

... به القائات دشمن نباید اعتنا کرد. یک چیزهایی را القا می‌کنند؛ در قضیّه‌ی برجام این‌جور القا میشد که اگر توافق بکنیم دشمنی‌ها برطرف می‌شود، اگر توافق نکنیم با ما دشمنی می‌کنند؛ خب توافق هم کردیم، [امّا] دشمنی‌ها برطرف که نشده، زیادتر هم شده. این القای دشمن بود که اگرچنانچه توافق نکنیم یا دیر بجنبیم، چنین و چنان خواهد شد. امروز باز مطلب دیگری را مطرح نکنند که اگر در فلان قضیّه توافق نکردیم ــ مثلاً اگر در قضیّه‌ی حضور کشور در فلان منطقه توافق نکردیم ــ ممکن است چنین و چنان بشود؛ نه، اینها القائات دشمن است. ما بایستی مصلحت خودمان را خودمان بسنجیم، خودمان پیدا کنیم، خودمان بفهمیم که مصلحت چیست؛ از دشمن نشنویم.

برجام به نفع امریکا و اروپا:

... خب دولت‌های اروپایی، مسئله‌ی برجام را تأکید کرده‌اند؛ او گفته بود که من پاره می‌کنم، چنین می‌کنم ــ یک غلطی کرده بود ــ اینها محکوم کردند، گفتند نه، نباید پاره کنید و اینها.

خیلی خب، خوب است، یعنی این مقدارش را ما استقبال می‌کنیم و خوب [است]، لکن این کافی نیست که [فقط] به او بگویند شما برجام را پاره نکن! خب برجام به نفع آنها است؛ هم به نفع اروپایی‌ها است، هم به نفع آمریکا است؛ طبیعی است که بخواهند پاره نشود؛ ما هم البتّه گفته‌ایم مادامی‌که طرف پاره نکند، ما هم پاره نمی‌کنیم، امّا اگر پاره کرد، ما ریزریزش می‌کنیم! حالا قبلاً چیز دیگر گفته بودم. خب، بنابراین این مقدار خوب است؛ منتها کافی نیست .

اوّلاً اروپایی‌ها باید در برابر اقدام‌های عملیِ آمریکا بِایستند. اگر چنانچه او پاره نکرد امّا نقض کرد ــ مثلاً با همین تحریم‌ها یا همین کارهایی که حالا اینها انتظار دارند که از کنگره‌شان بیرون بیاید ــ باید اروپایی‌ها بِایستند در مقابل او؛ فرانسه، آلمان. حالا از انگلیس که خیلی انتظاری هم نیست! باید بِایستند؛ اینکه بگویند ما مخالفیم، کافی نیست.

ثانیاً از ورود در مسائل اساسیِ ما ــ مثل قدرت دفاعی و مانند اینها ــ پرهیز کنند؛ هم‌صدایی با آمریکا نکنند. اینکه دولت‌های اروپایی بیایند همان حرفی را بزنند که او دارد می‌زند که ایران چرا در منطقه حضور دارد ــ خب تا چشمتان کور! چرا حضور نداشته باشد؟ ــ یا [وقتی] او ایراد کند که چرا شما موشک دو هزار کیلومتری یا مثلاً فرض کنید سه هزار کیلومتری دارید، اینها هم بیایند همان حرف را بزنند، اینکه خب معنی ندارد! به شما چه ربطی دارد؟ [خود] شما چرا موشک دارید؟ شما چرا موشک اتمی دارید؟ چرا سلاح اتمی دارید؟ اینکه در قدرت دفاعی جمهوری اسلامی بخواهند دخالت بکنند و حرف بزنند، نه؛ این را هم مطلقاً از اروپایی‌ها ما قبول نمی‌کنیم؛ و هم‌آواز نشوند با آمریکا در حرف زوری که می‌زند و حرف غلطی که از او سر می‌زند. 

 

 

http://www.x-shobhe.com