س 400 – در فضای مجازی بسیار شایع شده که اول ماه صفر است؟ خونریزی یا شکستن تخم مرغ و صدقه و دود کردن اسفند فراموش نشود، ان شاءالله با خواندن این دعا در اول ماه صفر ازبلا دور بوده ، حاجت روا شوید، نیت کنید و ... . چقدر صحت دارد؟ (میانه)

پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات (ایکس – شبهه): یکی از شیوه‌های ایجاد اعوجاج و انحراف در اذهان عمومی و عقاید صحیح مردم، مخلوط کردن سخن حق و باطل با یک دیگر می‌باشد، چنان که حتی در غیر اسلام نیز مشاهده می‌کنید که یک خبرگزاری، ده تا خبر درست و صحیح می‌دهد، تا همان یک خبر غلط و جهت‌دار خود را القا نمایند!

در همین شایعه توجه و دقت نمایید که چگونه صدق و دعا را با شکستن تخم مرغ مخلوط کرده و کلمه‌ی "خونریزی" را نیز به عمد (به جای قربانی یا ...) به کار برده تا نفرت‌برانگیز شود.

اینها، به خاطر اعتقادات اسلامی مردم، ماه صفرش را از فرهنگ اسلام می‌گیرند و اضافاتش را از فرهنگ و خرافه‌های هند، چین و ... آورده و مخلوط می‌کنند!

●- اگر چه حیوان زنده را نمی‌شود خورد و بالتبع در قربانی در راه خدا نیز گوسفند، یا گاو، یا مرغی ذبح می‌گردد، اما در کجای اسلام خوانده‌اند که "در این ماه خونریزی کنید؟!» یک روایت بیاورند که فرموده باشند: "تخم مرغ بشکنید" حال به هر دلیل یا مناسبتی!

●- همین‌ها هستند که اگر بشنوند شما مقداری تخم مرغ برای فقرا، گرسنگان و قحطی زدگان فرستادید، فریاد بر می‌آورند که ما خودمان گرسنگان بسیاری داریم!

●- برخی استعداد و تمایل عجیبی به جذب خرافه و همت عجیب‌تری به تبعیت و انجام آن دارند. اگر هزار مطلب معقول و حیکمانه بگویید، یکی را هم فهم نمی‌کنند و اگر هزار توصیه‌ یا هشدار سازنده بدهید، یکی را هم عمل نمی‌کنند، اما تا خرافه‌ای به آنها عرضه می‌شود، هزار برابر بیشتر از گوینده یا عرضه کننده، قبول و باور می‌کنند و به انجام آن نیز اهتمام می‌ورزند!

اسلام عزیز، دین عقلانیت است نه خرافه؛ دین اندیشه‌ و ایمان والا و عمل صالح است، نه نظریات مبتنی بر اسرائیلیات، فرهنگ التقاطی با مشرکان و بت پرستان و رفتارهای جاهلانه.

 

مشارکت و هم‌افزایی (سؤال به همراه نشانی لینک پاسخ، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی)

در فضای مجازی شایع شده که اول صفر است، خونریزی، شکستن تخم مرغ، صدقه و دعا فراموش نشود؟ چقدر صحت دارد؟!

http://www.x-shobhe.com/shobhe/8895.html

 

 

 

http://www.x-shobhe.com