س 402- چند ماهی هست مراسمی تحت عنوان "سه شنبه های مهدوی" در برخی نقاط کشور در حال اجراست و هدف نذر سلامتی آقا امام زمان (عج) و زنده کردن یاد و ذکر امام زمان (عج) در طول زندگی هست و به همین منظور به وسیله چای یا شربت از رهگذران پذیرایی می‌کنند. آیا چنین کارهایی مصداق بدعت در دین را دارد؟

پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات (ایکس – شبهه): نمی‌توان قبول نمود که فقط یک کج سلیقگی می‌باشد!

اگر چه معنای "بدعت" چیز دیگری است، اما زنده کردن یاد و ذکر امام زمان علیه السلام، آن هم در طول زندگی، با پذیرایی چای و شربت، جای تأمل دارد!

"بدعت" به کاری می‌گویند که جزو دین نباشد، اما شخص یا عده‌ای آن را به عنوان جزوی از دین برشمرده و انجام دهند. بنابراین، نذر، خیرات، مبرات، پذیرایی از دیگران و این قبیل کارها، به هر نیت درستی که باشد [خیرات پدر و مادر و یا سلامتی امام زمان علیه السلام و ...]، نه تنها خارج از دین نمی‌باشد، بلکه در آیات و روایات به این قبیل کارهای خیر توصیه شده است.

●- اما وقتی کاری زیر یک نام یا تابلو [مثل سه شنبه‌های مهدوی]، انجام می‌پذیرد، و به قول شما در چند نقطه از کشور انجام می‌پذیرد (که ما ندیدیم و نشنیده‌ایم)، یعنی از یک تشکیلات برخوردار است و به یقین کار یک تشکیلات، صرفاً پذیرایی از مردم با چای و شربت و شیرینی نمی‌باشد.

●- از این رو، چون "احتیاط شرط عقل است"، باید در اهداف این قبیل تحرکات، دقت و تأمل نمود. گاه هیچ امر خاصی، جز همین خیرات کردن چای و شربت در میان نیست، و گاه این یک مقدمه است برای جریان‌سازی‌های بعدی.

●- تردیدی نیست که اگر یک تشکیلاتی درست شود که تحت عنوان (تابلوی) خاصی، در روز خاصی، کار خاصی انجام دهند، لابد اهداف و برنامه‌هایی بیش از پذیرایی از مردم با چای و شربت در نظر گرفته است و نمی‌توان باور کرد که این فقط یک نیت خالص، با کج سلیقگی تمام می‌باشد!

●- یک موقع کسی (یا گروه و تشکیلاتی) در یک کشور غیر مسلمان، چنین اقدامی می‌کند و می‌گوید: می‌خواهم بدینوسیله، نظرها را به موضوعی به نام «حضرت مهدی علیه السلام و یا مهدویت» جلب کنم؛ خب بیشتر قابل قبول است. اما یک موقع وسط مملکت اسلامی، با مردمی که نه تنها چهارده قرن سابقه اسلام دارند، بلکه به آن میزان از رشد رسیده‌اند که تعجیل در قیام ایشان را هدف گرفته و در آن راستا می‌کوشند، جریانی بگوید: «می‌خواهیم برای زنده کردن یاد و ذکر حضرت مهدی علیه السلام در طول زندگی، تحت عنوان خاصی، هر سه شنبه، چای و شربت به رهگذران بدهیم»، جای تردید و تأمل دارد!

بنابراین، با توجه به این که توزیع چای و شربت، سخیف‌ترین کار برای امر مهمی چون "زنده کردن یاد و ذکر حضرت مهدی علیه السلام در طول زندگی» می‌باشد، و در ضمن این کار به صورت تشکیلاتی انجام می‌پذیرد، گمان این که جریانی انحرافی در حال شکل‌گیری و سازماندهی می‌باشد، بسیار طبیعی و منطقی به نظر می‌رسد.

●- می‌دانیم که تعدد جریانات انحرافی، تحت عناوینی چون تشیع، امامت، ولایت، مهدویت و ... که اعتقادات و علایق مردم به اسلام و اهل بیت علیهم السلام را دستاویز خود کرده‌اند [از حجتیه گرفته تا باند شیرازی و سایر باندها] ، بسیار زیاد شده است و باید دقت و تأمل نمود و فریب عناوینی چون «سه‌شنبه‌های مهدوی» یا ابزار و شیوه‌های تبلیغاتی چون پذیرایی چای و شربت وسط خیابان را نخورد.

جنبه مثبت:

جنبه‌ی مثبت این است که فرض کنیم اصلاً چنین نیست، بلکه یک عده تصمیم گرفته‌اند که روزهای سه شنبه‌ی هر هفته، حال و هوایی از یاد مولایمان ایجاد کنند، حالا همین قدر به ذهن‌شان رسیده که چای و شربت بدهند. خب این خیلی هم خوب است.

البته مدتی است که گروه‌هایی به این نام، با امکانات و در تخصص‌های گوناگون، جهت خدمتگزاری به روستاها و مناطق محروم می‌روند، که این ستودنی است.

 

مشارکت و هم‌افزایی (سؤال به همراه نشانی لینک پاسخ، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی)

مدتی است که تحت عنوان «سه شنبه‌های مهدوی»، برای زنده کردن یاد امام زمان (ع)، از رهگذران با چای و شربت پذیرایی می‌شود، آیا بدعت است؟

http://www.x-shobhe.com/shobhe/8903.html 

 

 

  

http://www.x-shobhe.com