آیا قاره امریکا قبل از کریستف کلمب کشف شده بود، و آیا مسلمانان قبل از او این قاره را کشف کرده‌اند؟

ارسال نظر

نظرات کاربران

سلام بر مدیریت محترم سایت، بعید می دانم نظر اینجانب را در سایت در معرض دید قرار دهید، اما چون احساس می شود که نقاط قوت و نیز انتقاداتی به پاسخ شما وارد است وظیفه ایجاب می کند که به ترتیب برای تأکید بر قوتها و بهبود نوشته شما بیان گردند. اینکه سرخ پوستان از طریق سیبری به آمریکا وارد شده و قبایل و اقوام خود را در آن گسترانده اند قابل قبول و منطقی و دفاع شدنی است، چرا که در نقشه های فعلی نیز به وضوح می توان گسترش سیبری تا نزدیکی شمال آمریکا را دید، هر چند که به دلیل سرمای شدید، طریق متداول و سهل الوصولی برای گذر از آسیا به آمریکا نیست. اما "کشف سکه های عربی در نزدیکی ونزوئلا و بقایای مسجد یا اشیاء اسلامی" را می توان به گونه های دیگری نیز توجیه نمود، مثلاً غرق شدن کشتیهای حامل این چیزها و انتقال اتفاقی و شانسی آنها توسط حرکات اقیانوسها به آنجا در دوره های گذشته و به این معنا این اشیا را شاید در همه سواحل غیر منزوی جهان می توان یافت. در مورد استناد شما به منابع تاریخی می توان گفت که مجموعاً بعید نیست که تمدنهای بزرگی مانند تمدن اسلامی با آن گستره عظیم جغرافیایی که در انواع مسائل مجبور به ارتباط با اکثر تمدنها و سرزمینهای دیگر بوده اند هر چند به نحو ناخواسته و اتفاقی به آمریکا نیز رسیده باشند. اما به همین دلیل، سایر تمدنهای بزرگ هم عصر نیز مانند روم از همین شانس کشف اتفاقی برخوردار بوده اند و این امر به مسلمانان منحصر نیست. اما اصولاً باید تفاوت زمانه ها را نیز در نظر داشت. چرا هنگامی که تمدنهای قبلی به آمریکا می رسیدند قصد گسترش ملت و دولت خویش به آن سرزمین را بدان نحوی که اروپا قاره آمریکا را پس از کلمب به تصرف خویش درآورد نمی نمودند؟ علت این است که یا امکانات و تکنیک کافی برای عبور عمده از اقیانوسها نبود یا ضرورتی زیستی (مانند جستجوی خاک بیشتر برای انتقال جمعیت در حال تشدید، یا جستجوی طرق تازه دستیابی به شرق دور برای وارد کردن مایحتاج) احساس نمی شد و به همین دلیل است که لفظ "کشف آمریکا" توسط کلمب نادرست است و باید آن را "اعلام اراده اروپا برای گسترش خود به قاره همیشه موجود" نام نهاد. حتی خود شما نیز عنوان نموده اید که کلمب گمان می کرد به هندوستان رسیده که تأییدی است بر این ادعا که در جستجوی طرق تازه دستیابی به مایحتاج اروپا در شرق دور بوده و نه منحصراً مصر به کشف قاره ای جدید. پس در مجموع، ادعای کشف آمریکا توسط کلمب به این معنا قابل قبول است که او نماد ضمیمه شدن آمریکا به اروپاست و نه کاشف یک قاره. او برخلاف اقوام گذشته که به آنجا رفته و بازگشتند نماد رفتن بی بازگشت اروپا به آن سرزمین بود.
مطلبی که آقای احمدی در مورد عدم امکان حرکت سکه ها نوشته اند کاملاً درست است و به همان دلیل، امکان حرکت صندوقی پر از سکه نیز قابل تصور نیست. اما اگر نسبت تعداد سکه به حجم جعبه نفوذ ناپذیر شامل آنها (که شامل اشیاء سبک دیگری مانند پوشاک است) قابل اغماض باشد می تواند همچون کشتی کوچکی در اقیانوسها روان و در برخورد با صخره های ساحلی تکه تکه شود. ضمناً اگر صندوقی لبریز از سکه های عربی در قاره آمریکا به دست آمده باشد خیلی بعید است توسط مسلمانان به آنجا حمل شده باشد، زیرا اگر واقعاً قصد گذر از اقیانوس و رسیدن به قاره ناشناخته را داشته چرا حجم بزرگی از سکه هایی را که جز در محدوده تمدن اسلامی قابل معامله نیست به آنجا می برده؟ زیرا همانگونه که امروزه حجم بزرگی از ریال ایرانی در سایر جوامع کاربردی ندارد، حمل حجم بزرگی از سکه های عربی فقط توسط گروهی از تمدنی دور مانند چینی یا هندی قابل توجیه است که در طریق معامله بین المللی با جوامع اسلامی دور و نزدیک راه را گم کرده و کشتی آنها در سواحل ونزوئلا غرق یا شکسته شده. (دقت کنید که هم حادثه ورود به قاره آمریکا در آن برهه بسیار بعید بوده و هم حادثه قدم نهادن به آمریکا به جای مثلاً اسپانیا). در مورد مستندات تاریخی ورود رومی به آمریکا باید اقرار کنم که من اطلاعی از وجود یا تعداد چنین مستنداتی ندارم. من صرفاً سایر احتمالات منطقی قابل قبول را در نظر می گیرم. تمدن رومی از قبل از میلاد مسیح برقرار و تا مدتها از طریق اعمال زبان مشترک علمی و فرهنگی و مذهبی لاتینی عامل وحدت بخش اروپا بود تا اینکه در اثر تجزیه اروپا در قرون اخیر و تبدیل به کشورهای مستقل کنونی از هم پاشید. چرا باید تصور کنیم سطح تکنیک و دسترسی آن به اقیانوسها از تمدن اسلامی در اوج قدرت و گستره اش کمتر بوده؟ اسلام پس از ظهور به سرعت توانست تمدن رو به زوال ساسانی را کنترل نموده و خود را از شرق تا هند و از غرب تا آن سوی شمال آفریقا بگستراند، اما هرگز نتوانست تمدن رومی را کاملاً در خود هضم و جذب نماید و این دو همیشه رقیب و کنترل کننده یکدیگر باقی ماندند. تمدن رومی و اروپای بعدی از طریق جزیره کوچک انگلستان و سواحل فرانسه کنونی به دلیل همجواری با اقیانوس و دریا همواره مجبور و راغب به تجهیز در دریانوردی و ارتباطات دریایی و جستجوی سرزمینها بوده و چرا نباید لااقل شانسی برابر با تمدن اسلامی برای ورود رومی به آمریکا قائل شویم؟
با عرض سلام خدمت برادر گرامی محمد عزیز این موردی که فرمودید پوشاک یا اجناس سبک دیگه هم با پول در یک جعبه یا مکان محبوس ممکنه باعث چنین اتفاقی بیفته (جابجایی پول) یک احتمال شدنی هست و قابل انکار هم نیست ولی توجه کنیم یکی از ده ها احتمال شدنی و ممکن یکی ممکنه ادعا کنه اگه لباس ها با سکه ها در یک جا نبودند یا اگر لباس ها و پوشاک قابل توجهی در کشتی نبود ووووو در واقع با عرض معذرت فراوان میخوام بگم با وجودی که حرف شما به عنوان یک احتمال و فقط یک احتمال شدنی باشه پذیرفتنی هست ضمن اینکه قبول کنیم با گذاشتن پوشاک در یک جعبه یا لحاف و تشکی که در یک جعبه خیلی بزرگ با پول ها یک جا قرار بگیره و باعث حرکت این جعبه بشه انقدر محکم نمیشه به تفسیر تاریخ پرداخت بازم عذر میخوام پس باید بنیانی به این مسئله پرداخت مثلا اگه بگن به جز سکه"بقایای مساجد و یا اشیای دست‌ساز با خطوط یا اشکال اسلامی، گزارش‌های تاریخی بر جای مانده از مورخان و جغرافی دانان مسلمان" ضمن اینکه اثار رومی و ساختمان سازی و بنا ها رو در امریکا به جز سکه باید بیابم تا بتوانیم نیم نگاهی هم به حضور رومی ها داشته باشیم بازم ممنون و سپاسگذارم در بحث شرکت کردید

سوالات و شبهات موضوعی و مناسبتی

img25

شبهات در خصوصامیرالمومنین

مشاهده بیشتر
امیرالمومنین

ولایت ، امامت، غدیر

آرشیو
img25

شبهات در خصوصامام حسین

مشاهده بیشتر
امام حسین

کربلا ، محرم ، عزاداری

آرشیو
img25

شبهات در خصوصامام مهدی

مشاهده بیشتر
امام مهدی

غیبت ، قیام ، انتظار

آرشیو