چرا خداوند در قرآن می‌فرماید: «همانا ما انسان را به راستی در رنج و سختی قرار داده‌ایم»، اما در جای دیگری از قرآن می‌فرماید: «هرچه از رنج و سختی به انسان می‌رسد از خود اوست و هر چه نیکی می‌رسد از خداوند است؟» (اصفهان)

22 مرداد 1396

در سوره واقعه – 69، می‌فرماید که باران را خدا نازل می‌کند، در حالی که امروز می‌توانند ابرها را بارور کنند تا ببارد! آیا منافاتی ندارد و یا دلیلی بر خطا و ضعف آیه نمی‌باشد؟! (نرم‌افزار، فردیس)

16 فروردين 1396

همواره گفته می‌شود که در اسلام همه انسان‌ها برابرند و هیچ برتری قومی و نژادی وجود ندارد، در حالی که آیات و اصولی داریم که دقیقا بر عکس این مطلب هستند. 1. مانند: آیه 33 سوره آل عمران :إِنَّ اللَّهَ اصْطَفي‏ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهيمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَي الْعالَمينَ و همه پیامبران از نسل ایشان هستند. آیا واضح نیست؟ 2. یا احکام خمس و زکات ...؟

10 اسفند 1395

آیا نوشته‌هایی که در بعضی از سایت‌ها مبنی بر پیدا شدن راز حروف مقطعه «الم و ...» ،هست حقیقت دارد؟ مگر نباید قرآن برای بشر قابل فهم و درک باشد، پس چرا باید رازی وجود داشته باشد که هیچکس ازآن سر در نیاورد؟! پاسخ: از کجا دانسته شد که هیچ کس سر درنمی‌آورد؟! آنان که معادن وحی و مخازن علم الهی هستند، سر درمی‌آورند و ما را تعلیم می‌دهند... (ادامه در متن)

12 دى 1395

در آیاتی از قرآن فرموده: «خدا به دل‌های کفار مهر زده است، پس آنان هدایت نمی‌شوند»، آیا این با اختیار انسان منافات ندارد؟

5 آذر 1395

آیا نیاز برخی آیات به تفسیر و موضوعات گوناگونی که توسط مفسرین بیان می‌گردد، یا حتی ترجمه‌های گوناگون از یک لغت مثل (صلب و ترائب)، مغایرتی با ساده بودن قرآن کریم ندارد؟ (کارشناس زبان انگلیسی)

30 آبان 1395

آیات زیادی داریم که می‌فرماید غذای شما و چهارپایانتان یکیست، مانند سوره عبس آیه 32 - از طرفی می‌فرماید: شیر بخورید، یا حضرت ابراهیم به مهمان‌ها گوشت گوساله داد! بین اینها چطور جمع میشه؟ (دیپلم)

26 آبان 1395

از طرفی گفته می‌شود خدا رحمن و رحیم است و به بندگان خود [حتی کفار] نظر لطف دارد، و از طرف دیگر در قرآن آمده است "ان الله لایهدی القوم الکافرین"؛ این تناقض چگونه قابل جمع می‌باشد؟ (دانشجو / تهران)

22 آبان 1395

آیه ۴۳ سوره توبه خداوند به پیامبر می‌فرماید "خدا تو را ببخشد چرا فلان کار را انجام دادی"؟ آیا این آیه با عصمت پیامبر اکرم (ص) و یا آیه‌ "ما ینطق عن الهوی" تناقض ندارد؟! (دانشجو / اراک)

19 آبان 1395

(فضای مجازی) نوشته‌اند در مورد توصیف "زقوم" که خوراک جهنمیان است، در قرآن ضد و نقیض وجود دارد! یک جا آمده: «چون مس گداخته است»، یک جا آمده: «خوراک جهنمیان است» و یک جا از خوراک‌های دیگر برای اهل جهنم گفته...! پاسخ این شبهه چیست؟

20 مرداد 1395

دریک جای قرآن کریم می‌گوید که شیطان جن است؛ و در جای دیگر می‌گوید همه فرشتگان به انسان تعظیم کردند جزشیطان، درنتیجه شیطان نیز فرشته بوده است. پس آیا این یک تناقض درقرآن کریم نیست که شیطان را یک جا جن و درجای دیگر فرشته معرفی کرده است؟ (پیش دانشگاهی، بستان آباد)

21 خرداد 1395

خداوند می‌فرمایید همه چیز هالک است به جز وجهش. و از سویی در قرآن آمده که نیکوکاران و بدکرداران در بهشت و جهنم تا ابد جاودان هستند. چگونه بین ابدی بودن ما و فناشدن همه چیز جز وجه خدا از نظرفکری معتقد شویم؟ (دانشجو / شادگان خوزستان)

20 خرداد 1395

در سایتی ادعا شده که در قرآن تناقض هست، چرا که یه جا گفته انسان از لخته خون بوجود آمده، یه جا میگه آب، و یه جا میگه خاک، و یه جا میگه چیزی مانند سفال. یه جا می‌گوید: فرشته مرگ روح را می‌گیرد، یک جا می‌گوید فرشتگان می‌گیرند و یک جا می‌گوید: الله است که روح را از انسان‌ها هنگام مرگ می‌گیرد. (دیپلم کامپیوتر / مشهد)

12 خرداد 1395

ادعا می‌کنند که در قرآن تناقض وجود دارد! از سویی نبودن و ندیدن انسان را دلیل بر ایمان نیاوردن بیان می‌داند، از سوی دیگر می‌پرسد: مگر در خلقت ندیدید که چنین و چنان شده است، چرا ایمان نمی‌آورید؟ خب ندیده‌اند. (ذکر چند آیه به عنوان نمونه در متن). (چهارم انسانی / مشهد)

9 ارديبهشت 1395

در آیه‌ای خواندم که خداوند به حواریون وحی کرده است. مسیحیان هم همین ادعا را دارند و در پاسخ به تناقضات انجیل‌ها‌، می‌گویند به آنها وحی می‌شده، پس هیج اشتباهی در انجیل‌ها نیست. شما چه پاسخی می‌دهید؟

23 اسفند 1394

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.