شما در اکثر مواقع در پاسخ به شبهات به کاربران می‌گویید: قبل از هر چیز به قصد، نیت و هدف شبهه کننده دقت کنید چون هدفی که از آن شبهه قصد می‌شود از خود آن مهم‌تر است و به این گفته حضرت علی (ع) استناد می کنید: «اراده باطل از سخن حق». اما این گفته ایشان را چطور می‌ توان با گفته دیگری از خودشان که می فرمایند: «انظر الی ما قال و لا تنظر الی من قال»، تطابق داد؟ چگونه می‌توانیم این دو حدیث را با هم جمع کنیم؟ (دیپلم ریاضی)

17 دى 1396

"بقیت الله" در قرآن کریم مربوط به کم فروشی است، در روایات مربوط به امام زمان علیه السلام! پاسخ این سؤال یا شبهه‌ی رایج چیست؟

23 آذر 1396

در سوره اسرا، آیه 52 آمده برزخ مدت کوتاهی است. سوره طه آیه 102 آمده 10روز، نیکوکارترین می‌گوید:یک روز. در سوره روم آیه 55 یک ساعت. سوره نازعات آیه 46 شامگاهی یا صبح آن. علت این مغایرت چیست؟ خواهش می‌کنم مرا نجات دهید. (لیسانس / تهران)

20 آذر 1396

چرا خداوند در قرآن می‌فرماید: «همانا ما انسان را به راستی در رنج و سختی قرار داده‌ایم»، اما در جای دیگری از قرآن می‌فرماید: «هرچه از رنج و سختی به انسان می‌رسد از خود اوست و هر چه نیکی می‌رسد از خداوند است؟» (اصفهان)

22 مرداد 1396

در سوره واقعه – 69، می‌فرماید که باران را خدا نازل می‌کند، در حالی که امروز می‌توانند ابرها را بارور کنند تا ببارد! آیا منافاتی ندارد و یا دلیلی بر خطا و ضعف آیه نمی‌باشد؟! (نرم‌افزار، فردیس)

16 فروردين 1396

همواره گفته می‌شود که در اسلام همه انسان‌ها برابرند و هیچ برتری قومی و نژادی وجود ندارد، در حالی که آیات و اصولی داریم که دقیقا بر عکس این مطلب هستند. 1. مانند: آیه 33 سوره آل عمران :إِنَّ اللَّهَ اصْطَفي‏ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهيمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَي الْعالَمينَ و همه پیامبران از نسل ایشان هستند. آیا واضح نیست؟ 2. یا احکام خمس و زکات ...؟

10 اسفند 1395

آیا نوشته‌هایی که در بعضی از سایت‌ها مبنی بر پیدا شدن راز حروف مقطعه «الم و ...» ،هست حقیقت دارد؟ مگر نباید قرآن برای بشر قابل فهم و درک باشد، پس چرا باید رازی وجود داشته باشد که هیچکس ازآن سر در نیاورد؟! پاسخ: از کجا دانسته شد که هیچ کس سر درنمی‌آورد؟! آنان که معادن وحی و مخازن علم الهی هستند، سر درمی‌آورند و ما را تعلیم می‌دهند... (ادامه در متن)

12 دى 1395

در آیاتی از قرآن فرموده: «خدا به دل‌های کفار مهر زده است، پس آنان هدایت نمی‌شوند»، آیا این با اختیار انسان منافات ندارد؟

5 آذر 1395

آیا نیاز برخی آیات به تفسیر و موضوعات گوناگونی که توسط مفسرین بیان می‌گردد، یا حتی ترجمه‌های گوناگون از یک لغت مثل (صلب و ترائب)، مغایرتی با ساده بودن قرآن کریم ندارد؟ (کارشناس زبان انگلیسی)

30 آبان 1395

آیات زیادی داریم که می‌فرماید غذای شما و چهارپایانتان یکیست، مانند سوره عبس آیه 32 - از طرفی می‌فرماید: شیر بخورید، یا حضرت ابراهیم به مهمان‌ها گوشت گوساله داد! بین اینها چطور جمع میشه؟ (دیپلم)

26 آبان 1395

از طرفی گفته می‌شود خدا رحمن و رحیم است و به بندگان خود [حتی کفار] نظر لطف دارد، و از طرف دیگر در قرآن آمده است "ان الله لایهدی القوم الکافرین"؛ این تناقض چگونه قابل جمع می‌باشد؟ (دانشجو / تهران)

22 آبان 1395

آیه ۴۳ سوره توبه خداوند به پیامبر می‌فرماید "خدا تو را ببخشد چرا فلان کار را انجام دادی"؟ آیا این آیه با عصمت پیامبر اکرم (ص) و یا آیه‌ "ما ینطق عن الهوی" تناقض ندارد؟! (دانشجو / اراک)

19 آبان 1395

(فضای مجازی) نوشته‌اند در مورد توصیف "زقوم" که خوراک جهنمیان است، در قرآن ضد و نقیض وجود دارد! یک جا آمده: «چون مس گداخته است»، یک جا آمده: «خوراک جهنمیان است» و یک جا از خوراک‌های دیگر برای اهل جهنم گفته...! پاسخ این شبهه چیست؟

20 مرداد 1395

دریک جای قرآن کریم می‌گوید که شیطان جن است؛ و در جای دیگر می‌گوید همه فرشتگان به انسان تعظیم کردند جزشیطان، درنتیجه شیطان نیز فرشته بوده است. پس آیا این یک تناقض درقرآن کریم نیست که شیطان را یک جا جن و درجای دیگر فرشته معرفی کرده است؟ (پیش دانشگاهی، بستان آباد)

21 خرداد 1395

خداوند می‌فرمایید همه چیز هالک است به جز وجهش. و از سویی در قرآن آمده که نیکوکاران و بدکرداران در بهشت و جهنم تا ابد جاودان هستند. چگونه بین ابدی بودن ما و فناشدن همه چیز جز وجه خدا از نظرفکری معتقد شویم؟ (دانشجو / شادگان خوزستان)

20 خرداد 1395

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.