حدیث زندگی – آموزه‌های قرآن و حدیث / بخش اول: خانواده – همسرداری –  22/  خانم‌ها 

اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَزِينَةٌ وَتَفَاخُرٌ بَيْنَكُمْ وَتَكَاثُرٌ فِي الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ كَمَثَلِ غَيْثٍ أَعْجَبَ الْكُفَّارَ نَبَاتُهُ ثُمَّ يَهِيجُ فَتَرَاهُ مُصْفَرًّا ثُمَّ يَكُونُ حُطَامًا وَفِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ شَدِيدٌ وَمَغْفِرَةٌ مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانٌ وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ (الحدید، 20)

بدانيد كه جز اين نيست كه زندگى اين دنيا بازى و سرگرمى و آرايش نمودن و فخرفروشى‏تان به يكديگر و افزون‏طلبى از همديگر در اموال و فرزندان است، همانند بارانى كه گياهان (سرسبز حاصل از) آن كشاورزان را به شگفت آورد سپس پژمرده شود و آن را زرد بينى سپس خشك و شكسته شود و در آخرت عذابى سخت است (براى طاغيان) و آمرزش و خشنودى خدا (براى مطيعان)، و زندگى دنيا جز متاع فريب نيست.

مراسم‌های گوناگونِ قبل و بعد از ازدواج، مانند خواستگاری، بله برون، عقد، عروسی، پاتختی و ...، همه به هر شکلی که برگزار شوند، ظرف چند ساعت به پایان می‌رسند، پس تجملات و ریخت و پاش‌ها و چشم هم چشمی‌ها نیز تمام می‌شوند، حالا زن و مرد مانده‌اند و زندگی.

وقتی اهداف و آمال این قدر سخیف شد و زود به پایان رسید، هدف و انگیزه‌ی خاصی که سبب پایداری و دوام زندگیِ با نشاط و عشق باشد، باقی نمی‌نماند، لذا بی هدف و بی ‌برنامه‌ بودن، سبب پشیمانی، افسردگی، دلزدگی، تنش، اختلاف و ... می‌شود. برخی هم چنان تفاخرها، چشم و هم چشمی‌ها را هدف گرفته و ادامه می‌دهند، که همان نتیجه را در بر دارد. از این رو جوانان و به ویژه دخترخانم‌ها، باید اهداف معنوی‌تر، بلندتر و پایدارتری را برای ازدواج در نظر گیرند، که خود سبب تفاوت نگاه‌شان در گزینش همسر و ویژگی‌های او خواهد شد. 

آرشیو
12 دى 1348  نسخه قابل چاپ  ارسال به دوستان
   کل بازديد : 8248057
   بازدید امروز : 3875
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.