مطلبی از مرحوم آیت الله مجتهدی (ره)، مبنی لبخند امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا (ع) و روشن شدن بهشت از نور دندان‌های ایشان، در فضای مجازی دست آویز عده‌ای جهت شبهه افکنی و بالتبع تزلزل ایمان عده‌ای دیگر قرار گرفته است. لطفا د ر‌مورد صحت این روایت و منابع آن توضیح دهید. (مهندسی شیمی)

4 مرداد 1396

از اسلام شناسی سؤال شد: چرا خداوند انسان را طوری خلق کرد که آزمایش شود و اگر موفق نشد به جهنم برود؟ گفت: قبل از خلقت از پذیرش امانت سؤال شد و فقط انسان نادان پذیرفت و اگر نمی‌پذیرفت معاف می‌شد! این سؤال پیش می‌آید که اگر انسان به خاطر انسان بودنش باید امتحان دهد، پس این یک جبر است و اختیار پذیرفتن معنا ندارد.

29 تير 1396

در فهم آیه حج 14 و 15 (هر کس قبول ندارد، ریسمانی به آسمان بکشد، خود را بیاویزد و ...) دچار مشکل شده‌ام؛ لطفا توضیح دهید.

27 تير 1396

تفاوت "خوف" با "خشیت" که در قرآن کریم بسیار به آنها تصریح شده در چیست؟ لطفا به گونه‌ای که به سادگی مفهوم باشد، توضیح دهید؟

19 تير 1396

فرض کنید یه روایت باشه که مصداق نقض (یا نقص) داشته باشه، مثلا: هر کی فلان کار کن این چیزی گیرش میاد - شاید افرادی باشن این کار می‌کنن گیرشون هم نمیاد. خب، این چطور میشه‌؟ آیا اگر منظور معصوم همگان نیستند، نمی‌گفتند عده‌ای یا بعضی؟ آیا یک فرد باید کلام معصوم را تفسیر کند؟ (اهواز)

16 تير 1396

لطفاً تفسیر و نکات آیه دویست از سوره مبارکه اعراف [وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ ...] را تفسیر، تبیین و تشریح نمایید. (دیپلم عمران / تهران)

4 تير 1396

با توجه به آیات قرآن می‌بینیم که فرعونیان مردان بنی اسرائیل را می‌کشتند و زنان‌شان را زنده نگه می‌داشتند (که مقصود واضح است)؛ اما می‌بینیم که خداوند حضرت موسی را به سمت فرعون می‌فرستد تا او را هدایت کند. پس این همه جنایاتی که بر حق بقیه رفت چه؟! یا اگر اکنون یک داعشی توبه کند چه؟!

32 خرداد 1396

شبهه در مورد اعجاز علمی (علوم طبیعی و تجربی) قرآن کریم را چگونه می‌توان پاسخ داد؟ (کارشناسی علوم تربیتی / صفا‌دشت)

21 خرداد 1396

تفاوت دین با علم چیست؟ آیا دین عین علمه؟ شبهه کردن که یک گزاره‌ی دینی بیارین که علمی باشه؟!

16 خرداد 1396

علت اینکه خداوند از تحریف نشدن قرآن حمایت کرده است و از تحریف شدن تورات و انجیل حمایت نکرده است؟ مگر حضرت عیسی و موسی و خداوند دستور مکتوب کردن انجیل و تورات و گسترش آن را نداده اند؟ اگر دستور نداده‌اند، چرا تفاوت قائل شده‌اند؟ یا اینکه مگر نعوذ بالله انسان است که بخواهد آزمون و خطا انجام دهد. (کارشناسی برق قدرت)

15 خرداد 1396

چرا این قدر در قرآن کفار و مشکین نهی شده‌اند؟ آنها هم حق حیات و آزادی دارند. چرا در بعضی جاهای قرآن حکم شده که سرها و انگشتان آنها را بزنید. این حرف به چه علت است؟ آنها دوست ندارند مسلمان شوند. آیا باید اینگونه با آنها رفتار کرد‌؟ آیا این کار خشونت نیست؟ اما اگر آنها کاری با مسلمان‌ها نداشتند چه؟ آیا باز حکم همین است؟ (سیکل / آباده)

11 خرداد 1396

مقصود از "در ماه رمضان شیاطین به زنجیر کشیده می‌شوند چیست؟" آیا واقعاً چنین اتفاقی می‌افتد؟ و آیا خود ابلیس نیز به زنجیر کشیده می‌شود؟

8 خرداد 1396

با این آیه‌ها ثابت می‌کنند که پیامبر معجزه نداشته است، (انعام آیه 109) – (طه آیه 133)؛ جواب چیست؟ [نفرمایید اثبات می‌کنند، بفرمایید: ادعا می‌کنند]!

31 ارديبهشت 1396

اگر کسی به هر دلیلی، به جلدی از قرآن مجید (هر چند کوچک و شامل چند سوره) اهانتی کرده باشد، جبرانی (مثل بازنویسی یا ...) دارد، یا در هر صورت، خدا به کمرش می‌زند؟!

23 ارديبهشت 1396

شبهه‌ای در یک گروه تربیتی بارگزاری شده مبنی بر این که شیعیان مدعی علم غیب پیامبراکرم و امامان علیهم السلام هستند؛ اگر راست می‌گویند، فقط یک آیه از قرآن کریم در تأیید آن بیاورند. (کارشناسی معماری / البرز)

6 ارديبهشت 1396

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.