برخی از منتسبین به بیت شیرازی‌ها، در توجیه اعمال غیر عقلانی خودمی‌گویند، خدا نیز در قرآن کریم ناسزا گفته (مثل عُتُلٍّۭ بَعْدَ ذَٰلِكَ زَنِيمٍ) ، پس ما فحش ندهیم؟

27 دى 1396

شما در اکثر مواقع در پاسخ به شبهات به کاربران می‌گویید: قبل از هر چیز به قصد، نیت و هدف شبهه کننده دقت کنید چون هدفی که از آن شبهه قصد می‌شود از خود آن مهم‌تر است و به این گفته حضرت علی (ع) استناد می کنید: «اراده باطل از سخن حق». اما این گفته ایشان را چطور می‌ توان با گفته دیگری از خودشان که می فرمایند: «انظر الی ما قال و لا تنظر الی من قال»، تطابق داد؟ چگونه می‌توانیم این دو حدیث را با هم جمع کنیم؟ (دیپلم ریاضی)

17 دى 1396

حدیثی از امام صادق شنیدم با این مضمون: «نمازی که در آن دعا بیشتر است بهتر از نمازی است که ذکر در آن بیشتر است»؛ آیا چنین حدیثی وجود دارد و اگر بله متن دقیق آن چیست؟

9 دى 1396

آیا خداوند از طریق کلمات قرآن را بر پیامبر نازل کرد‌؟ چونکه آیات متشابه در قرآن فراوان است یعنی خداوند زمانی که می‌فرماید یدالله فوق ایدیهم منظور قدرت خداست و افراد کمی معتقدند که خداوند دست دارد؛ با این دید، آیا این گفته خداوند که قرآن را ما بر محمد نازل کردیم و قرآن کلام خداست، تشابه نیست‌؟ چون که خداوند لب ندارد که صحبت کند‌! و زبان‌های مختلف را انسان اختراع کرد، یعنی ما می‌دانیم که انسان در ابتدا نقاشی می‌کشیده بر دیوار غارها و .... و قادر به سخن گفتن نبوده پس زبان‌های مختلف جهان اختراع انسان است و دلایل بسیار دیگر که خداوند از خلق و خوی و کارهای انسانی مستثنی است‌. پس خدا چگونه صحبت می‌کند‌؟ (دانشجوی علوم قرآنی)

6 دى 1396

"بقیت الله" در قرآن کریم مربوط به کم فروشی است، در روایات مربوط به امام زمان علیه السلام! پاسخ این سؤال یا شبهه‌ی رایج چیست؟

23 آذر 1396

در سوره اسرا، آیه 52 آمده برزخ مدت کوتاهی است. سوره طه آیه 102 آمده 10روز، نیکوکارترین می‌گوید:یک روز. در سوره روم آیه 55 یک ساعت. سوره نازعات آیه 46 شامگاهی یا صبح آن. علت این مغایرت چیست؟ خواهش می‌کنم مرا نجات دهید. (لیسانس / تهران)

20 آذر 1396

می‌گویند در جامعه‌ای که گناه زیاد شود باران در زمانش نازل نمی‌شود‌. پس چرا در اروپا و کشور‌هایی که گناهان در آن بیشتر است باران و رحمت بیشتر است‌؟

16 آذر 1396

چرا انبیای الهی، با این که انسان کامل و مؤیدی از جانب حق بودند، در تحقق کامل اهداف‌شان موفق نگردیدند؟ آیا ضعف مدیریت داشتند؟!

9 آذر 1396

نگاه اسلام (قرآن) به علوم تجربی (طبیعی) چگونه است؟ اگر مثبت است، چرا ما در این عرصه عقب‌تر هستیم؟ (تهران)

2 آذر 1396

در سرتاسر قرآن دعوت به توحید و یکتاپرستی و توجه به خدا شده، درحالی با خواندن مفاتیح الجنان احساس بت پرستی به من دست می‌دهد، زیرا در برخی دعاهای این کتاب، امام همچون خدا مخاطب قرار گرفته! مگر می‌شود امام را همچون خدا مخاطب قرار داد و به درگاه امام دعا کرد؟ (دکتری / گیلان)

23 آبان 1396

دائماً در ذهنم خطور می‌کند که شاید قرآن کلام خدا نیست، شاید امام حسین (ع) یا کلاً امامی نبوده ...، و یک عده این حرف‌ها را درآوردند؟ (دیپلم ریاضی / اراک)

7 آبان 1396

اگر کسی به زیار‌ت اربعین امام حسین (ع) برود ولی بخاطر شلوغی وازدحام نتواند وارد حرم شود و در مثلا چند کیلومتری حرم زیارت کند، جزو زوار امام حسین (ع) در اربعین محسوب می‌شود؟ و آیا اگر کسی در راه زیارت امام حسین (ع) بر اثر حادثه وبیماری بمیرد، شهید محسوب می‌شود؟

3 آبان 1396

عالمی گفت: در روایت هست که اگر کسی از سرِ شجاعت یا مروت [نه از سرِ ایمان] برای دفاع از خانواده‌اش بجنگد و در این راه کشته شود، ارزشی ندارد؛ یک سگ هم از بچه‌های خودش دفاع می‌کند، آیا درست گفته‌اند؟

26 مهر 1396

فضیل بن یسار گوید: به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم: آیا لازم است مردم را به شیعه شدن دعوت کنیم؟! حضرت فرمودند: نه ای فضیل! اگرخداوند خیر بنده‌ای را خواسته باشد به فرشته‌ای دستور می‌دهد تا گردن او را بگیرد و او را به هر شکلی شده (طائِعاً أوْ کارِهاً) به تشیع رهنمون سازد. (مشهد)

22 مهر 1396

اهل سنت، با استناد به اینکه پیامبر فردی معصوم می‌باشد و از باطن افراد مطلع است، بر این باورند که اگر سه خلیفه اول مسلمین افرادی بودند که بعدا خلافت را غصب می‌کردند، پیامبر آنها را از جانب خود طرد می‌کرد، پاسخ شما به این مورد چیست؟ (لیسانس)

16 مهر 1396

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.