مولای متقیان حضرت علی علیه السلام در خطبه ی ۱۸۲ نهج البلاغه می‌فرماید: « فمن شواهد خلقه خلق السموات ... .دعاهن فاجبن...» می‌خواستم منظور از دعوت کردن آسمان‌ها (دعاهن فاجبن) چیست و آسمان‌ها چگونه دعوت شدند؟ (حوزوی، پایه اول / تبریز)

25 بهمن 1395

در آیات 11 و 12 سوره‌ی حجرات گفته از یکدیگر عیب جویی نکنید و یکدیگر را با القاب زشت صدا نکنید. ولی حضرت علی (ع) در خطبه‌ی 69 نهج البلاغه هردوی این کار‌ها رو کرده (شاید هم نکرده). حالا من می‌خواستم ببینم سخن قرآن رو نقض کرده؟ اگه نقض کرده باشه دیگه معصوم نیست. ممنون می‌شوم پاسخ این شبهه را بدهید.

18 بهمن 1395

در مسئله شرور می‌گوییم: «خداوند به این علت از شرّ جلوگیری نمی‌کند که با اختیار منافات دارد»، اما باز دعا می‌کنیم که خداوند در مسائلی تغییر ایجاد نماید؟ (دانشجوی کامپیوتر / شیراز)

10 بهمن 1395

چرا امامان همه تفاسیر قرآن را به سمت خودشان متوجه می‌دانند؟

2 بهمن 1395

گفته‌اند از امام علی (ع) و در کتاب میزان الحکمت آمده: «منافق‌ترین خلایق کسی است که مومن را تا زنده است نزد خلق خراب می‌کند و بعد از مرگش از او به خوبی یاد می‌کند»؛ آیا سندیت دارد؟

30 دى 1395

منظور خداوند در آیه 7 در سوره قمر، از اینکه انسان‌ها چون ملخ از قبر‌ها بیرون می‌آیند چیست؟ چرا خداوند در روز قیامت بیرون آمدن انسان را به چیز دیگری تشبیه نکرده است؟

22 دى 1395

فرمود: (اللَّهُ يَسْتَهْزِئُ بِهِمْ ... / البقره، 15) - مگر خداوند کسی را مسخره می‌کند؟

18 دى 1395

ذکر - آیا ذکرهایی که هر روز تکرار می‌شود - برای مثال «هفته‌ای یک روز "لااله الا الله" را به تعداد ۵۰۰ بار تسبیح بگویم» - آیا این هم باید زیر نظر استاد باشد، یا بلا مانع است؟ (رشت)

15 دى 1395

در قرآن ذکر شده است که از نماز و صبر ( روزه ) یاری بطلبید سوال من اینه که یاری طلبیدن از صحبر نماز چگونه است؟ یعنی چه طور می‌شه از صبر و نماز کمک گرفت؟ آیا این کمک گرفتن فقط مربوط به امور معنویه یا امور مادی رو هم شامل می‌شه؟

12 دى 1395

آیا نوشته‌هایی که در بعضی از سایت‌ها مبنی بر پیدا شدن راز حروف مقطعه «الم و ...» ،هست حقیقت دارد؟ مگر نباید قرآن برای بشر قابل فهم و درک باشد، پس چرا باید رازی وجود داشته باشد که هیچکس ازآن سر در نیاورد؟! پاسخ: از کجا دانسته شد که هیچ کس سر درنمی‌آورد؟! آنان که معادن وحی و مخازن علم الهی هستند، سر درمی‌آورند و ما را تعلیم می‌دهند... (ادامه در متن)

12 دى 1395

آیا در احادیث ائمه (ع)، اشاره‌ای به موجودات فضایی شده است؟ من شنیدم اشاره‌ای در نهج البلاغه به موجودات فضایی وجود دارد...! اگر هست لطفا با آدرس مطلب پاسخ دهید.

2 دى 1395

چرا خداوند متعال در سلام‌های حضرات یحیی و مسیح (ع)، از واژه "موت" استفاده نموده و از "توفی" استفاده ننموده است؟ آیا "متوفی" جزو اموات است یا احیا؟

31 آذر 1395

در مورد آیه 18 سوره نمل و کلمه "لا یحطمنکم"؛ در سایت‌ها نوشتن که این فعل برای شکستن شیشه بکار میره و دانشمندان کشف کردن 75 درصد مورچه از شیشه تشکیل شده است! آیا این مطلب صحت دارد؟ (برق / تهران)

29 آذر 1395

عبارت ( و ما ربک بغافل عما تعملون ) 9 بار در قرآن تکرار شده است. در کتب تفسیر این عبارت را بیشتر به حالت تهدید تفسیر کرده‌اند. یعنی: این بندگان، خدا شما را می‌بیند و از کار‌هایتان آگاه هست پس گناه نکنید. سوال من اینه که آیا نمی‌شه این آیه رو به نوعی امیدبخش و بشارت دهنده نیز تفسیر کرد – آیا اشتباه است؟

23 آذر 1395

چرا در زیارت عاشورا صریحاً اسمی از اولی و دومی و سومی آورده نشده است؟ ایا این نشان از تقیه است؟ (لیسانس، اصفهان)

22 آذر 1395

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.