در سرتاسر قرآن دعوت به توحید و یکتاپرستی و توجه به خدا شده، درحالی با خواندن مفاتیح الجنان احساس بت پرستی به من دست می‌دهد، زیرا در برخی دعاهای این کتاب، امام همچون خدا مخاطب قرار گرفته! مگر می‌شود امام را همچون خدا مخاطب قرار داد و به درگاه امام دعا کرد؟ (دکتری / گیلان)

23 آبان 1396

دائماً در ذهنم خطور می‌کند که شاید قرآن کلام خدا نیست، شاید امام حسین (ع) یا کلاً امامی نبوده ...، و یک عده این حرف‌ها را درآوردند؟ (دیپلم ریاضی / اراک)

7 آبان 1396

اگر کسی به زیار‌ت اربعین امام حسین (ع) برود ولی بخاطر شلوغی وازدحام نتواند وارد حرم شود و در مثلا چند کیلومتری حرم زیارت کند، جزو زوار امام حسین (ع) در اربعین محسوب می‌شود؟ و آیا اگر کسی در راه زیارت امام حسین (ع) بر اثر حادثه وبیماری بمیرد، شهید محسوب می‌شود؟

3 آبان 1396

عالمی گفت: در روایت هست که اگر کسی از سرِ شجاعت یا مروت [نه از سرِ ایمان] برای دفاع از خانواده‌اش بجنگد و در این راه کشته شود، ارزشی ندارد؛ یک سگ هم از بچه‌های خودش دفاع می‌کند، آیا درست گفته‌اند؟

26 مهر 1396

فضیل بن یسار گوید: به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم: آیا لازم است مردم را به شیعه شدن دعوت کنیم؟! حضرت فرمودند: نه ای فضیل! اگرخداوند خیر بنده‌ای را خواسته باشد به فرشته‌ای دستور می‌دهد تا گردن او را بگیرد و او را به هر شکلی شده (طائِعاً أوْ کارِهاً) به تشیع رهنمون سازد. (مشهد)

22 مهر 1396

اهل سنت، با استناد به اینکه پیامبر فردی معصوم می‌باشد و از باطن افراد مطلع است، بر این باورند که اگر سه خلیفه اول مسلمین افرادی بودند که بعدا خلافت را غصب می‌کردند، پیامبر آنها را از جانب خود طرد می‌کرد، پاسخ شما به این مورد چیست؟ (لیسانس)

16 مهر 1396

اهل سنت معتقدند رضایت الهی از بیعت‌کنندگان آیه 18 سوره فتح رضایتی بی‌قید و شرط و ابدی است و از این رو، برای همه صحابه حاضر در آن پیمان حرمتی ویژه قائلند. پاسخ شما به این مورد چیست؟ (لیسانس)

14 مهر 1396

پيامبر اکرم(ص) فرمودند: حسين منی و انا من حسين و حسين نوری است که خاموش نمی‌شود. طبق برخی روايات اولين خلقت خداوند نور وجود حضرت محمد(ص) می‌باشد، آيا می‌توان نتيجه گیری نمود که چون پيامبر حسين (ع) را از خود جدا نمی‌دانستند پس می‌بايد امام حسين(ع) نيز در کنار جدشان پيامبر خاتم به عنوان اولين مخلوق خداوند معرفی بشوند؟ و چرا از اين نقطه نظر کمتر بحث شده است؟

13 مهر 1396

با توجه به حدیث کسا که خداوند می‌فرماید: «من زمین، آسمان ... رو نیافریدم مگر به خاطر محبت شما (پنج تن آل عبا)»، پس آیا سایر انسان‌ها برای خدا ارزشی ندارند؟!

9 مهر 1396

درباره فضل خداوند مطالبی خوانده‌ام. می‌خواهم خودم رو مشمول این فضل قرار بدم. چگونه می‌شود فضل الهی را به طرف خود جلب کرد؟ آیا در روایت به کار یا کارهایی در این مورد تاکید شده است؟

23 شهريور 1396

آیا مقام حضرات انبیا عظام علیهم السلام از امامان ما بالاتر نیست؟ در صورتی که امامان ما یک دهم معجزات آنان را نداشتند و انبیا با جبرییل در ارتباط بودند و امامان ما نبودند. انبیا عظام هر کدام از خود کتابی داشتند و امامان ما نداشتند؟ کدام امام ما مثل مسیح (ع) مرده زنده کرد و کدام امام ما مثل موسی (ع) با خداوند تکلم کرد؟ (لیسانس)

12 شهريور 1396

مبنای روایات تاریخی چیست؟ همانطور که می‌دانیم ایجاد و برقراری "تاریخ" یک امر قراردادی است. (برای مثال ایجاد تاریخ قمری)‌. اکنون چگونه و بر چه مبنایی گسترش زمین (از زیر خانه کعبه یا از هر مکان دیگر) مصادف شده است با فلان تاریخ؟ یا مثلا به خشکی نشستن کشتی حضرت نوح در فلان تاریخ؟ (لیسانس / شیراز)

31 مرداد 1396

چرا خداوند در قرآن می‌فرماید: «همانا ما انسان را به راستی در رنج و سختی قرار داده‌ایم»، اما در جای دیگری از قرآن می‌فرماید: «هرچه از رنج و سختی به انسان می‌رسد از خود اوست و هر چه نیکی می‌رسد از خداوند است؟» (اصفهان)

22 مرداد 1396

من با سوره یس مانوسم، ولی سوالم اینه که دلیل اهمیت و ثواب عظیم تلاوت این سوره چیست؟ من هر چی مطالعه کردم، نه درباره صفات خداوند است و نه درباره اهل بیت (ع)، به نظر شما دلیل اهمیت و عظمت سوره یس چیست؟

14 مرداد 1396

آیا قرآن بدون تفسیر ائمه باعث گمراهی‌؟ اگه اینطوره چرا مثلا در مورد اون آیه 129 نساء ( شما نمی‌تونید عدالت بورزید بین همسرانتون روایت داریم که منظور محبت هست درست؟ اگه درسته پس چرا خداوند یه محبت اضافه نکرد؟

8 مرداد 1396

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.