اگر کسی بدهکاری وحق الناس داشته باشد و فعلا توان جبران را نداشته باشد می‌تواند به کربلا برود و به این نیت که بعد از کربلا صاحبان حق را راضی کند؟

3 آبان 1396

چرا اگر پسری زودتر از پدرش بمیرد، از پدر بزرگ به نوه‌ها ارثی نمی‌رسد؟

23 مهر 1396

آیا حجاب و محدودیت‌ها سبب نمی‌گردد تا مردان حریص‌تر گردند، یا به تعبیری گرسنه‌تر شوند و ...؟ خواهشمندم توضیح کامل دهید برای قانع کردن دوستانم می‌خوام.

7 مهر 1396

این که علمای بزرگ (مرحوم قاضی مرحوم بهجت مرحوم مجتهدی و ...) می‌گویند که اگر نماز اول وقت بخوانید به مدارج عالیه می‌رسید واقعا صحیح است؟ از آن طرف با (و ان لیس للانسان الا ما سعی ) منافاتی ندارند!؟ آیا واقعا می‌توان با نماز اول وقت به مرتبه‌های بالا (مادی و معنوی) رسید؟

27 شهريور 1396

اگر زن غیر مسلمانی که همسر غیر مسلمان است، اسلام بیاورد، هر چقدر هم که عاشق یکدیگر باشند، باید از همسرش جدا شود! آیا چنین فتوایی از منظر اخلاقی و همچنین شرایط رئال (واقعی) مشکل ساز نیست؟ راه حل شما چیست؟

6 شهريور 1396

بعضیا شبهه میکنن: خدا همه جا هست، نیاز نیست بریم کعبه، یا مثلا از همین جاهم میشه امام حسین رو زیارت کرد، لازم نیست بریم کربلا ،چه فرقی میکنه؟!

14 مرداد 1396

بر اساس حدیث «لَیسَ لِلنّساء نَصیبٌ فِی الخُروج الّا مضطرّة ... – منبع: اینترنت » - زن حق خروج از خانه ندارد مگر در صورت اضطرار (ضرورت)!مگر زن حق گردش، تفریح، مراوده با دوستان و ... را ندارد؟ (فارس)

11 مرداد 1396

وظیفه‌ی ما در برابر دوستانی که منکر خداوند و پیامبر (ص) هستند و یا در برخورد با پست‌های شبهه‌ناک چیست؟ (مهندسی مکانیک)

24 تير 1396

آیا در برخی از احکام ما وسواس نیست؟ مثلاً غسل کردیم و بعد دیدیم در یک جا مانعی بوده؟ یا آب قلیل را سه بار نریختیم، پس پایمان نیز نجس می‌شود و ... ؟! لطفاً توضیح دهید.

21 تير 1396

می‌گویند: امروزه ما می‌توانیم سرعت و محل حرکت دورترین اجرام آسمانی را حتی برای هزاران هزار سال آینده در کسری از ثانیه محاسبه کنیم‌؛ پس اینکه بپذیریم عالم دینی تصمیم بگیرد پایان ماه چه زمانی است؟ مثل این است که باور کنیم زمین به خاطر خدا در حال چرخش است و نه قوانین فیزیک. این یعنی خردباختگی.

11 تير 1396

آیا در حالی که عربستان بی‌سابقه‌ترین خرید تسلیحاتی را انجام داده، رفتن به حج عقلانی است؟ سوال دیگه اینکه وقتی جان انسان در خطر باشد می‌تواند نماز را ترک کند و حالا حج هم همینطوره وقتی نه امنیت جانی داری نه عزت داری، چرا باید به کعبه رفت؟ در این جاهم مسئله ترس از جان هست.

13 خرداد 1396

در طول سال، جلوی گرسنه‌های بیچاره هر چقدر غذا بخوریم مشکلی ندارد، اما جلوی آن روزه‌دارانی که خودشان خواسته‌‌اند غذا نخورند نباید چیزی بخوریم! پاسخ چیست؟

10 خرداد 1396

سیمین دانشور: اینکه می‌گویند زن حجاب داشته باشد تا مرد به گناه نیفتد مثل این است که بگویند خورشید نتابد تا بستنی‌هایتان آب نشود.

2 ارديبهشت 1396

آیا فکر کردن به گناه خودش گناه محسوب می‌شود؟ چون عده‌ای هستند که به گناه فکر می‌کنند، ولی آن را عملی نمی‌کنند، و عده‌ای هم هستند که به گناه فکر می‌کنند و آخرسر نیز گرفتار آن گناه می‌شوند؟ (مهندسی برق / تهران)

25 فروردين 1396

می‌دانیم که از مهم‌ترین دلایل حرام بودن همجنسگرایی، به مخاطره افتادن تولید مثل می‌باشد. اما امروزه با گرفتن فرزند توسط زوج‌ها همجنس و یا تلقیح مصنوعی، خطر مرتفع گردیده است. دیدگاه و پاسخ اسلام چیست؟

24 فروردين 1396

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.