ازدواج / طلاق – شنیده‌ایم در قرآن یا احادیث آمده که اگر ازدواج کنید روزی را خدا می‌رساند، یا هرکس از ترس نداری یا فقر ازدواج نکند به خدا گمان بد برده است! آیا این درست است پایه و منبع دارد؟ دوما چرا این همه ازدواج‌ها بعدا به علت وضعیت بد مالی به طللاق و گاهی زندان هم کشیده می‌شود (لیسانس)

ایکس – شبهه / پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات: البته که درست است. خداوند متعال در این دست از آیات، بسیار تأکید دارد تا مردم بدانند که رازق‌شان الله جلّ جلاله است، پس به خاطر رزق، بندگی دیگران را نکنند و خودش را به هلاکت دنیا و آخرت نیاندازند. آیا جز این است که بیشتر گناهان مردم، به خاطر رزق و ارتزاق است؟ (البته رزق فقط پول نیست). چنان که در حدیث قدسی آمده است: خداوند متعال به پیامبر عظیم الشأن صلوات الله علیه و آله فرمود: «اى احمد همانا عبادت ده جزء است كه نه جزء آن طلب ‏روزى حلال است، پس چون خوراكى و نوشيدنى خود را پاك كردى در پناه و حمايت من هستى» (بحار الانوار(ط-بیروت) ج 74 ، ص 27).

الف – خداوند متعال در قرآن کریم تصریح نمود که شما را از یک پدر و مادر و زوج آفریدم و ازدواج را برای تسکین، مودت و رحمت قرار دادم؛ پس این یک امر تکوینی است و برای تحققش نیز نفرمود که ازدواج مخصوص متمولین می‌باشد، بلکه فرمود: اهل تفکر این نشانه‌های الهی را درک می‌کنند:

«وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ» (الرّوم، 21)

ترجمه: و از آیات خداوندی است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید، که در کنار او آرامش یابید، و میان شما عشق و محبّت و مهربانی قرار داد، که در این حقیقت نشانه‌هائی از خداست برای مردمی که فکر می‌کنند  !

ب – هم چنین تأکید نمود که اقدام به ازدواج مجردین از فرزندان یا زیر دستان نمایید و اگر در تنگنای مالی باشند، خدا به آنان گشایش می‌رساند:

«وَ أَنکِحُواْ الْأَیَامَی مِنکم وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکم وَ إِمَائکُم إِن یَکُونُواْ فُقَرَاءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِه وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیم» (النّور، 32)

ترجمه: مردان و زنان بی‌همسر خود را همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را، اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی‌نیاز می‌سازد خداوند گشایش‌دهنده و آگاه است.

ج – برخی خودآگاه یا ناخودآگاه گمان می‌کنند که رازق خود و اهل و عیال و فرزندانشان هستند، این اعتقاد و گمان، بسیار بدتر از ازدواج نکردن و یا صاحب فرزند نشدن است، چرا که نوعی شرک است. از این رو خداوند متعال می‌فرماید که به بهانه رزق، فرزندان خود را نکشید [این سقط‌ها، همه فرزند کشی است]، چرا که رازق خودتان و آن فرزند نیز من هستم:

«وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلاقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِيَّاكُم إنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْءًا كَبِيرًا» (الأسراء، 31)

ترجمه: فرزندان خود را از ترس فقر و تنگدستى نكشيد، ماييم كه آنها و شما را روزى مى‏دهيم حقا كه كشتن آنها گناهى بزرگ است.

در احادیث نیز بسیار تأکید شده است که هر کس به خاطر ترس از فقر، ازدواج نکند و بچه‌دار نشود، به خداوند سبحان و وعده‌های او [که تخلف ناپذیر است]، بد گمان شده است.

امام صادق علیه السلام: «مَنْ تَرَکَ التَّزْوِیجَ مَخَافَةَ الْفَقْرِ فَقَدْ أَسَاءَ الظَّنَّ بِاللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یَقُولُ: إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ (النور، 32)»

ترجمه: هر که از ترس تهیدستی ازدواج را ترک کند، به خدای عزوجل گمان بد برده است. خداوند عز و جل می‌فرماید: «اگر تهیدست باشند خداوند از فضل خود توانگرشان می‌سازد».

علل طلاق:

اتفاقاً بر عکس آن چه دشمنان فرهنگ اسلام (و فرهنگ مردم ایران) در ضد تبلیغ‌ها، هوچی‌گری و جوّسازی می‌کنند، کمترین علت طلاق فقر مالی و بیشترین علت طلاق فقر فرهنگی و عمل نکردن به احکام الهی است. چه در ایران اسلامی خودمان و چه در سرتاسر جهان.

مگر در ایران و در سرتاسر جهان (از جمله جهان اسلام)، چقدر مردان ثروتمند، متمول یا دست کم متوسط به بالا وجود دارد و چقدر امکانات اولیه‌ی زندگی و سپس رفاه بیشتر برای همگان وجود دارد؟ آیا همه طلاق می‌گیرند؟!

بی‌تردید اگر "فقر مالی" علت اصلی طلاق بود، باید طلاق در میان ثروتمندان و متمولین به صفر نزدیک می‌شد، در حالی که چه در جوامع مرفه غربی (به ویژه کشورهای امریکا و اروپایی)، چه در جوامع مرفه شرقی و چه در جوامع اسلامی و از جمله در ایران خودمان، آمار طلاق این قشر افزون‌تر است.

پس نتیجه می‌گیریم که الگوهای غلط و الگوپذیری‌های غلط‌تر، از فرهنگ‌های گوناگون، سبب بیشترِ طلاق‌ها می‌باشد و بدیهی است که وقتی فرهنگ اسلامی بر ابعاد گوناگون زندگی فرد و جامعه حاکم نگردید و احکامش نیز مورد توجه و رعایت فکری و عملی قرار نگرفت، مردم از هر حیث و از جمله ازدواج و خانواده، دچار آسیب و ضرر می‌گردند.

در آموزه‌های اسلامی (قرآن، حدیث، سیره) فرمود که "کفو = همتا، همسو"ی خود را برای ازدواج انتخاب کنید – فرمود: زیبایی زن یا ثروت مرد را ملاک اصلی قرار ندهید – فرمود: با هم تفاهم و سازش کنید – فرمود: نسبت به هم مودت، محبت، رحمت و بالتبع گذشت داشته باشید – فرمود: زودتر ازدواج کنید – فرمود: سخت نگیرید – فرمود: به هنگام اختلاف از هر طرف بزرگی بیاید برای رفع اختلاف و سازش – فرمود: بدترین حلال نزد خداوند متعال، همان طلاق است – فرمود: با خانواده بد اخلاقی نکنید – فرمود: مرد و زن به آمیزش جنسی توجه ویژه داشته باشند و برای هر کدام در موضوعات متفاوت این امر دستوراتی صادر نمود – فرمود: خیانت نکنید، اطراف زنا و بدتر از آن زنای محصنه نروید و ... .

آیا اکثر طلاق‌ها به خاطر عدم رعایت این موارد – که زیر ساخت اقتصادی ندارند – نمی‌باشد؟! وقتی ملاک انتخاب همسر، به نمودهای ظاهر خلاصه می‌شود – وقتی تشریفات و تجمل، ملاک شخصیت می‌گردد – وقتی رفاه مادی جای هر گونه اصول اعتقادی و ارزش‌های معنوی و اخلاقی را می‌گیرد – وقتی چشم و هم چشمی، به جای تدبیر و عقلانیت، شاکله خانه و خانواده را ترسیم می‌کند – وقتی پول، شهرت و زیبایی به جای انسان معشوق می‌شود – وقتی ارزش انسان به جیبش سنجیده می‌گردد – وقتی زنان سکس خود را به رایگان در خیابان‌ها به نمایش می‌گذارند – وقتی مردان غیرت و عفت را کنار می‌گذارند – وقتی زنان خود را برای هر مردی، اعم از مجرد و متأهل سهل الوصول می‌کنند – وقتی زنان در غیاب شوهرشان عفت و امانتداری، حیا و دین را کنار می‌گذارند – وقتی مردان حریص، طماع، تنوع‌گرا و بی‌وفا می‌شوند و ...، بدیهی است که بسیاری از ازدواج‌ها به طلاق می‌انجامد.

اگر شما یک خانواده را پیدا کنید که پیوندشان از تنگنای مالی گسسته شده باشد، در مقابل با صدها خانواده مواجه می‌شود که "مادر" دوست پسر داشتن را تشویق کرده و پس از ازدواج نیز به طلاق تشویق می‌کند! یا مادر شوهری که به عروسش به مانند رقیبی که پسرش را از دست او درآورده نگاه می‌کند، دائم او را مورد اهانت، تحقیر و آزار قرار می‌دهد! در اطراف خود سیر کنید، آیا غیر از این است؟! و این موارد در خانواده‌های مرفه یا نیمه مرفه به مراتب بیشتر است.

وقتی مهریه هزار سکه یا بیشتر شد، خودش سرمایه‌ای است که دختر و خانواده‌اش را تحریک و تشویق به طلاق می‌کند. برای چه بماند و با حقوق یا درآمد اندک شوهرش بسازد. به فکر بوتیک زدن و ماشین خریدن می‌افتد و خانواده‌اش نیز او را تشویق می‌کنند.

اگر شما یک خانواده را پیدا کنید که پیوندشان از تنگنای مالی گسسته شده باشد، در مقابل صدها خانواده را پیدا می‌کنید که به خاطر زیاده خواهی، تکبر، چشم و هم چشمی، بی‌توجهی در ارضای غرایز جنسی، بد اخلاقی، ندیدن همدیگر به خاطر اشتغال در بیرون، دعواهایی که از همین ارتباطات بیرونی (چه زن و چه مرد) نشأت می‌گیرد، دخالت بی‌جای بزرگ‌ترها ... و یا خدایی ناکرده فساد و فحشا کارشان به طلاق و جدایی کشانده شده است.

نکته – منتهی همان‌طور که به ما القا می‌کنند کمی یا زیادتی آب آشامیدنی و سلامت محیط زیست نیز به توافق هسته‌ای بستگی دارد، القا می‌کنند که همه طلاق‌ها به خاطر فشار مالی است!

 

 

http://www.x-shobhe.com