آیا خداوند این دنیا و تمام این عظمت رو خلق کرده که فقط یه سری آدم‌ها به جهنم بروند و سری دیگر به بهشت! یعنی همه‌ی این عظمت الهی فقط واسه همینه؟ (دانشجوی هنر / کرمان)

15 اسفند 1395

می‌خواستم راجع به عذاب قبر بیشتر بدانم. ممنون می‌شوم، اطلاعات و توضیحی دهید. (افغانستان / کابل)

31 بهمن 1395

منظور خداوند در آیه 7 در سوره قمر، از اینکه انسان‌ها چون ملخ از قبر‌ها بیرون می‌آیند چیست؟ چرا خداوند در روز قیامت بیرون آمدن انسان را به چیز دیگری تشبیه نکرده است؟

22 دى 1395

مدتی است که راجع به قرآن، امامان، احادیث و ... بی‌ایمان شده‌ام، خدا را هم در این حد که عالَم نظم و خالقی دارد، قبول دارم؟! (مهندسی ایمنی)

29 آبان 1395

چقدر زیباست حرف زرتشت که می‌گوید: ای کاش آنقدر آب داشتم تا جهنم را خاموش میکردم و آنقدر آتش داشتم تا بهشت را می‌سوزاندم که مردم خدا را برای خودش بپرستند نه برای بهشت و جهنم؟ (تحلیل و پاسخ چیست)؟!

13 مهر 1395

برخی با ذکر آیات یا احادیث، چنان از "مرگ و سختی جان کندن"، حتی از قول انبیای الهی می‌گویند که به انسان "استرس" وارد می‌شود؟ متقابلاً نیز بیانات دیگری هست! آیا یک دسته از این بیان‌ها جعلی و دروغ هستند؟!

12 مهر 1395

برزخ - منظور از عذاب قبر چیست؟ بعضی‌ها میگن تا مرده رو درون قبر میزارن، سریع بلند میشه و سرش به سنگ میخوره و در جای تنگ بدنش عذاب میشه! آیا واقعا بدن بعد از ورود به قبر زنده میشه و بدن رو عذاب میکنن و یا روح را عذاب میکنن؟ منظور از عذاب روحی چیست مگه روح چجوری میتونه در تنگنای قبر عذاب بشه و وحشت کنه؟ آیا در برزخ فقط عذاب روحی است یا عذاب جسمی هم هست؟

11 مهر 1395

معاد - اگه فرض کنیم روح وجود داره جایگاه ذخیره حافظه ما کجاست؟ اگر مغز و سلول‌های مغزیه پس وقتی بمیریم این سلول‌ها از بین میرن (و خاطرات داخلش) و روح بدون هیچ حافظه‌ای از بدن خارج میشه. اما اگر جای اون توی روحه، پس چرا با آسیب‌های مغزی حافظه از بین میره؟ پس یا ما روح نداریم! یا اگه داریم عذاب قبر و عذاب و پاداش برزخ و... نداریم؟

26 شهريور 1395

بعضی‌ها می‌گویند و معتقدند که آخرت و جهنم ... و در کل، این گونه موضوعات مربوط با معاد که در آیات و روایات آمده صرفا برای یک فهم ابتدایی انسان از معاد است، یعنی مثلا چیزی مانند حمیم که در قرآن آمده یا به زبان آمدن اعضا‌ی بدن واقعیت ندارد و صرفا برای درک بهتر انسان است؛ حال اگر درباره ظهور حضرت و پر کردن زمین از عدل نیز چنین بگویند، پاسخ چیست؟ (چهارم ریاضی / تهران)

24 شهريور 1395

معاد - آیا برای اثبات زنده شدن مجدد انسان‌ها در معاد، دلایل علمی (بدون قرآن و حدیث) وجود دارد؟ برای مثال: همه به طور عامیانه می‌دانند که درپاییز برگ درختان می‌ریزد وازبین می‌رود. باتوجه به این مثال، آیا می‌توانیم به طورعامیانه بگوییم انسان پس از مرگ زنده می‌شود؟

5 شهريور 1395

معاد - آیا قیامت فقط شامل منظومه‌ی شمسی که شامل حدود 8 یا 10 سیاره است می‌شود، یا در قیامت همه‌ی کهکشان‌ها وبه طور کلی همه جهان دچار آن می‌شوند؟

7 شهريور 1395

چرا گروهی در جهنم همیشه میمونند؟ بعضی‌ها میگن چون اگه تا آخر تو دنیا باشن، بازم راه عصیان رو در پیش می‌گیرن. خب گناه ناکرده رو که خدا مجازات نمیکنه؟ (معارف اسلامی - قم)

31 مرداد 1395

معاد یا تناسخ - تناسخ چه می‌گوید و ثانیا دلایل رد آن چیست؟ (این سؤال از سوی برخی از دانشجویان ارشد و فوق نیز طرح شده است) - (طلبه، قم)

28 تير 1395

توسل - آیا اگر به کسی توسل نکنیم، جهنمی می‌شویم؟

24 تير 1395

معاد - جمله‌ای در فضای مجازی: "به من بگو قبل از تولد کجا بودی تا به تو بگویم بعد از مرگ به کجا خواهی رفت؟" با این جمله منکر معاد شده‌اند. پاسخ چیست؟

23 تير 1395

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.