قرآن می‌فرماید پس از مرگ روح به طور کامل دریافت می‌شود و به برزخ برای کسب بخشی از پاداش و جزا فرستاده می‌شود، پس در این صورت عذاب قبر یعنی چه؟ آیا جسم بی روح جوابگوی نکیر و منکر است و این جسم بی روح عذاب قبر را می‌چشد؟

20 دى 1396

در دنیا برای حل هر مشکلی و رسیدن به هر هدف و آرزویی، یک یا چند راه حل و ساز و کار وجود دارد. آیا در عوالم پس از مرگ نیز این گونه است؟ یا با بسته شدن پرونده‌ی اعمال، دیگر هیچ کاری را که سودی برایمان داشته باشد نمی‌توانیم انجام دهیم؛ به جز امید؟

24 مهر 1396

دانش‌آموزان پایه 7 که درس معاد و جهنم و بهشت یاد میگیرن، می‌پرسند: چرا خدا همش به ما میگه نماز بخون، حجاب را رعایت کن و...؛ خارجی‌ها چی اونها راحت دارن لذت میبرن چی‌؟ یعنی اونها همه جهنمی میشن‌؟

19 مهر 1396

در کلام شیعه آمده که انسان در قیامت با بدن مثالی محشور می‌‍شود. ولی در روایات ذکر شده است ک با نفخه‌ی صور انسان‌ها از قبر خارج شده و به سوی محشر می‌روند. این دو امر چگونه قابل جمع است؟

32 شهريور 1396

در روایات داریم که 14معصوم سلام الله علیهم اجمعین، برای قبر و قیامت خود گریه می‌کردند و به خداوند عارض می‌شدند: «خدایا به حقارت ما رحم کن». حالا این سوال پیش می‌آید: انان که این طوری در درگاه خداوند خود را هیچ و پوچ می‌دانستند و از ترس قبر و برزخ بیهوش می‌شدند، چگونه می‌توانند در برزخ و قیامت به داد شیعیان خود برسند؟

16 شهريور 1396

ما در سیر نزولی، به این عالم مادی آمده‌ایم و دستور داده شده که نفس خود را کنترل کنیم و به عالم بالا برگردیم. چه اشکالی داشت اگر در همان عوالم نورانی بالا می‌ماندیم ...؟ چه کاری بود که بیاییم اینجا و کلی سختی بکشیم تا دوباره به عالم ارواح برگردیم و برگردیم به همون جایی که ازش اومدیم؟! (لیسانس ریاضی)

15 شهريور 1396

آیا خداوند این دنیا و تمام این عظمت رو خلق کرده که فقط یه سری آدم‌ها به جهنم بروند و سری دیگر به بهشت! یعنی همه‌ی این عظمت الهی فقط واسه همینه؟ (دانشجوی هنر / کرمان)

15 اسفند 1395

می‌خواستم راجع به عذاب قبر بیشتر بدانم. ممنون می‌شوم، اطلاعات و توضیحی دهید. (افغانستان / کابل)

31 بهمن 1395

منظور خداوند در آیه 7 در سوره قمر، از اینکه انسان‌ها چون ملخ از قبر‌ها بیرون می‌آیند چیست؟ چرا خداوند در روز قیامت بیرون آمدن انسان را به چیز دیگری تشبیه نکرده است؟

22 دى 1395

مدتی است که راجع به قرآن، امامان، احادیث و ... بی‌ایمان شده‌ام، خدا را هم در این حد که عالَم نظم و خالقی دارد، قبول دارم؟! (مهندسی ایمنی)

29 آبان 1395

چقدر زیباست حرف زرتشت که می‌گوید: ای کاش آنقدر آب داشتم تا جهنم را خاموش میکردم و آنقدر آتش داشتم تا بهشت را می‌سوزاندم که مردم خدا را برای خودش بپرستند نه برای بهشت و جهنم؟ (تحلیل و پاسخ چیست)؟!

13 مهر 1395

برخی با ذکر آیات یا احادیث، چنان از "مرگ و سختی جان کندن"، حتی از قول انبیای الهی می‌گویند که به انسان "استرس" وارد می‌شود؟ متقابلاً نیز بیانات دیگری هست! آیا یک دسته از این بیان‌ها جعلی و دروغ هستند؟!

12 مهر 1395

برزخ - منظور از عذاب قبر چیست؟ بعضی‌ها میگن تا مرده رو درون قبر میزارن، سریع بلند میشه و سرش به سنگ میخوره و در جای تنگ بدنش عذاب میشه! آیا واقعا بدن بعد از ورود به قبر زنده میشه و بدن رو عذاب میکنن و یا روح را عذاب میکنن؟ منظور از عذاب روحی چیست مگه روح چجوری میتونه در تنگنای قبر عذاب بشه و وحشت کنه؟ آیا در برزخ فقط عذاب روحی است یا عذاب جسمی هم هست؟

11 مهر 1395

معاد - اگه فرض کنیم روح وجود داره جایگاه ذخیره حافظه ما کجاست؟ اگر مغز و سلول‌های مغزیه پس وقتی بمیریم این سلول‌ها از بین میرن (و خاطرات داخلش) و روح بدون هیچ حافظه‌ای از بدن خارج میشه. اما اگر جای اون توی روحه، پس چرا با آسیب‌های مغزی حافظه از بین میره؟ پس یا ما روح نداریم! یا اگه داریم عذاب قبر و عذاب و پاداش برزخ و... نداریم؟

26 شهريور 1395

بعضی‌ها می‌گویند و معتقدند که آخرت و جهنم ... و در کل، این گونه موضوعات مربوط با معاد که در آیات و روایات آمده صرفا برای یک فهم ابتدایی انسان از معاد است، یعنی مثلا چیزی مانند حمیم که در قرآن آمده یا به زبان آمدن اعضا‌ی بدن واقعیت ندارد و صرفا برای درک بهتر انسان است؛ حال اگر درباره ظهور حضرت و پر کردن زمین از عدل نیز چنین بگویند، پاسخ چیست؟ (چهارم ریاضی / تهران)

24 شهريور 1395

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات – ایکس شبهه - ‌x-shobhe» می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.